Pillə 9: Maliyyə sistemi
Bu pillə maliyyə sisteminin dərinliyi, kredit, səhm, istraz, sığorta və digər maliyyə alətlərinin əlçatanlığı, maliyyə sistemində izafi risklərin və opportunist davranışların azaldılması məsələlərini əhatə edir.
İnkişaf etmiş maliyyə sistemi məsuldarlığı inkişafını 3 istiqamətdə təşviq edir: i) yığımları məsuldar inversiyalara yönəldir, ii) kapitalın mümkün yüksək gəlirli investisiya layihələrinə istiqamətləndirilməsini təmin edir (borcalanların monitorinqi, məlumat assimetriyasını azaldılması vasitəsilə), ii) səmərəli ödəniş sistemini təmin edir. Bununla yanaşı, investisiya və məsuldarlıq üzərində uzunmüddətli neqativl təsir yaradan maliyyə böhranlarının qarşısının alınması üçün maliyyə institutlarının tənzimlənməsi zəruridir.
9.01. Özəl sektora daxili kredit qoyuluşlarının ÜDM-də payı
Özəl sektoru təmin edən maliyyə resurslarının ümumi dəyəri (ÜDM-də faizlə dəyəri)/ 2014-2016 dəyişən ortalama
Bu göstərici kreditlərin cəmi, qeyri-səhm qiymətli kağızların satın alınması, ticari kreditlər və maliyyə qurumlarının geri ödəmə şərtilə firma və ev təsərrüfatlarına verdiyi digər debitor borcları kimi hesablanır.
Mənbə: Dünya Bankı qrupu
9.02. KOS-ların maliyyələşdirilməsi
Ölkənizdə kiçik və orta ölçülü müəssisələr (KOM) maliyyə sektoru vasitəsilə öz biznes fəaliyyətləri üçün lazım olan maliyyəyə hansı ölçüdə sahib ola bilirlər? [1 = heç də; 7 = böyük ölçüdə] | 2017- 2018 ortalama və ya mövcud ən son dövr
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu, Rəhbərlərlə Rəy Sorğusu. Daha ətraflı məlumat üçün bu hesabatın Əlavə B hissəsinə baxın.
9.03. Vençur kapitalının əlçatanlığı
Anket sorğusuna cavab: "Ölkənizdə innovativ və həmçinin riskli layihələri olan start-up sahibkarları üçün maliyyələşməni təmin edəcək sərmayeçi tapmaq nə qədər asandır?" [1 = olduqca çətin; 7 = çox asandır] | 2017-2018 orta ağırlıqlı və ya mövcud ən son dövr
9.04. Bazar kapitallaşmasının ÜDM-də payı
Siyahiya alınan bütün yerli şirkətlərin ümumi dəyəri (ÜDM-də faizlə dəyəri)/ 2014-2016 dəyişən ortalama
Birjada listinqdə olan bütün yerli şirkətlərin səhm qiymətlərini öz mövcud səhmlərinin sayına vurmaqla hesablanır. İnvestisiya fondları, vahid vəqflər və şirkətlər (hansı ki, yeganə biznes məqsədləri listinqdə olan digər şirkətlərin səhmlərini əldə saxlamaqdır) buraya daxil edilmir. Məlumatlar il sonu dəyərləridir.
Mənbə: Dünya Birjaları Federasiyası.
9.05. Sığorta haqlarının ÜDM-də payı
Həyat və qeyri-həyat sığortası haqlarının həcmi (ÜDM-də faizlə dəyəri)/ 2013-2015 dəyişən ortalama
Həyat və qeyri-həyat sığortası ödənişlərinin həcmləri cəmini ÜDM-ə bölməklə hesablanır. Ödənişin həcmi sığorta şirkətinin əvvəlki təqvim ili ərzində qazandığı (mülk/ölüm halı) və ya aldığı (həyat/sağlamlıq durumu) bilavasitə ödənişlərdir.
Mənbə: Dünya Bankı Qrupu.
9.06. Bankların sağlamlığı
Anket sorğusuna cavab: "Ölkənizdə bankların sağlamlığını necə qiymətləndirirsiniz?" [1 = olduqca aşağı, bankların kapitallaşma ehtiyacı var; 7 = olduqca yüksək] 2017-2018 ortalama və ya mövcud ən son dövr.
9.07. Kredit portfelində qeyri-işlək kreditlərin payı
Ölkədəki bankların qeyri-işlək kreditlərin məbləğinin onları cəmi kredit portfeli məbləğinə bölünməsi. | 2016
Qeyri-işlək kreditlərə faiz və əsas məbləğ üzrə ödənişlərin 90 gün və ya daha uzun müddətə gecikən kreditlər aiddir. Qeyri-işlək kredit təkcə bu kredit üzrə gecikdirilmiş ödəniş məbləğini deyil cəmi kredit məbləğini ifadə edir.
Mənbə: Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF).
9.08. Kredit fərqi
Kreditin ÜDM-ə nisbəti və bu əmsalın uzunmüddətli tendensiya arasındakı fərqi ölçür. | 2016
Ən sonuncu "Özəl sektora daxili kredit (ÜDM-də faizlə dəyəri)" və onun tendensiyası arasındakı fərqi hesablayır. Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankından gələn metodologiyadan sonra, tendensiya qiyməti Hodrick-Prescott filtrinin "Özəl sektora daxili kredit (ÜDM-də faizlə dəyəri)" indikatorunun 15 illik müddətinə tətbiq edilməsi ilə hesablanır. Metodologiya haqqında daha ətraflı məlumatı https://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qt1403g.htm ünvanından əldə edə bilərsiniz.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu; Dünya Bankı qrupunun məlumatlarına əsaslanan hesablamalar.
9.09. Bankların kapital adekvatlığı əmsalı
Bankların kapital adekvatlığ əmsalı. | 2013-2015 dəyişən ortalama
Bu göstərici bankların kapital adekvatlığını ölçür. Bu, bankların tənzimləyici kapitalının (səhmdar kapitalının, açıqlanmış və açıqlanmamış ehtiyatlar, yenidən qiymətləndirmə ehtiyatları, ümumi ehtiyatlar və digər alətlər) onların risk-dərəcəsi üzrə ölçülmüş aktivlərinə nisbətini ifadə edir.

Pillar 9: Financial system
What does it capture? The depth, namely the availability of credit, equity, debt, insurance and other financial products, and the stability, namely, the mitigation of excessive risk-taking and opportunistic behavior of the financial system.
Why does it matter? A developed financial sector fosters productivity in mainly three ways: pooling savings into productive investments; improving the allocation of capital to the most promising investments through monitoring borrowers, reducing information asymmetries; and providing an efficient payment system. At the same time, appropriate regulation of financial institutions is needed to avoid financial crises that may cause long-lasting negative effects on investments and productivity
9.01 Domestic credit to private sector
The total value of financial resources provided to the private sector, expressed as a percentage of GDP. | 2014–2016 moving average
This indicator is computed as the sum of loans, purchases of non-equity securities, trade credits and other accounts receivable that establish a claim for repayment provided by financial corporations to firms and households.
9.02 Financing of SMEs
Response to the survey question “In your country, to what extent can small- and medium-sized enterprises (SMEs) access finance they need for their business operations through the financial sector?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017– 2018 weighted average or most recent period available
9.03 Venture capital availability
Response to the survey question “In your country, how easy is it for start-up entrepreneurs with innovative but risky projects to obtain equity funding?” [1 = extremely difficult; 7 = extremely easy] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
9.04 Market capitalization
The total value of listed domestic companies, expressed as a percentage of GDP. | 2014–2016 moving average
Calculated as the share price of all listed domestic companies multiplied by the number of their outstanding shares. Investment funds, unit trusts and companies whose only business goal is to hold shares of other listed companies are excluded. Data are endof-year values.
Source: World Federation of Exchanges.
9.05 Insurance premiums
Life and non-life insurance premium volumes, expressed as a percentage of GDP. | 2013–2015 moving average
Computed as the sum of life and non-life insurance premium volume divided by GDP. The premium volume is the insurer’s direct premiums earned (if property/casualty) or received (if life/ health) during the previous calendar year.
9.06 Soundness of banks
Response to the survey question “In your country, how do you assess the soundness of banks?” [1 = extremely low banks may require recapitalization; 7 = extremely high banks are generally healthy with sound balance sheets] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
9.07 Non-performing loans
The ratio of the value of nonperforming loans divided by the total value of the loan portfolio of all banks operating in a country. | 2016
Defaulting loans are payments of interest and principal past due by 90 days or more.  The loan amount recorded as nonperforming includes the gross value of the loan as recorded on the balance sheet, not just the amount that is overdue.
9.08 Credit gap
Measures the difference between the credit-to-GDP ratio and its long-term trend. | 2016
Computed as the difference between the latest “Domestic credit to private sector (as a percentage of GDP)” and its trend. Following the methodology from Bank of International Settlements, the trend value is calculated by applying a Hodrick– Prescott filter to the 15-year time series of the “Domestic credit to private sector (% of GDP)” indicator. More details about the methodology can be found at https://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_ qt1403g.htm.
Source: World Economic Forum; calculations based on The World Bank Group data.
9.09 Banks’ regulatory capital ratio
Banks’ regulatory capital ratio. | 2013–2015 moving average
This indicator measures the capital adequacy of deposit takers. It is a ratio of total banks’ regulatory capital (shareholders’ equity, disclosed and undisclosed reserves, revaluation reserves, general provisions and other instruments) to total banks’ assets, weighted according to the risk of these assets. A log transformation is applied to the raw score before it is normalized to a 0 to 100 scale.