Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma
“Doing Business” anbar üçün daimi elektrik bağlantısı və təchizatı əldə olunması üçün tələb olunan bütün prosedurları qeydə alır.
Bu prosedurlara ərizələr, elektrik enerjisi müəssisələri ilə müqavilələr, elektrik paylayıcı şirkətlər və digər agentliklər tərəfindən bütün zəruri yoxlamalar və icazələr, habelə xarici və yekun qoşulma işləri daxildir. Sorğuda elektrik təchizatına qoşulma prosesi ayrı-ayrı prosedurlara bölünür və hər bir prosedurun tamamlanmasına sərf olunan vaxt və xərcləri hesablamaq üçün lazımi məlumatlar müəyyən edilir.
Bundan əlavə, “Doing Business” təchizatın etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı indeksini (ümumi bala və ölkənin hesabatdakı reytinqinə daxil edilmişdir) və elektrik enerjisinin qiymətini (ümumi hesablamalara daxil edilməmişdir) ölçür. Təchizatın etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı indeksi elektrik kəsilmələrinin müddəti və təkrarlanmasının kəmiyyət göstəricilərini, eləcə də təchizatçı tərəfindən elektrik kəsintilərinin nəzarətdə saxlanılması və elektrik təchizatının bərpa edilməsi üçün yaradılmış mexanizmlərin keyfiyyət göstəricilərini, təchizatçı və elektrik kəsintiləri üzrə tənzimləyici arasında hesabat əlaqələrini, tariflərin şəffaflığı və əlçatanlığını, kəsilmələrin sayını azaltmaq məqsədi ilə təchizatçının maliyyə tədbirləri ilə (məsələn, kəsilmələr müəyyən həddi keçdikdə, müştərilərə kompensasiya verilməsi və ya cərimələrin ödənilməsi tələbləri) üzləşmə hallarını əhatə edir.
Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulmanın asanlığı üzrə ölkələrin reytinqi həmin ölkələrin elektrik enerjisinin əlçatanlığı üzrə ballarını sıralamaqla tərtib edilir. Bu ballar elektrik enerjisinin qiyməti istisna olmaqla, bütün digər komponentlər üzrə balların ədədi ortasıdır.
Təchizatın etibarlılığına dair məlumatlar, bu məlumatların spesifik texniki təbiətindən asılı olaraq elektrik enerjisi təchizatı şirkətləri və ya tənzimləyicilərdən toplanılır. Tariflərin şəffaflığı və elektrik bağlantısının qurulması prosedurları haqqında məlumatlar da daxil olmaqla digər məlumatlar bütün bazar iştirakçılarından – elektrik paylayıcı şirkətlərdən, elektrik enerjisi tənzimlənməsi qurumlarından və müstəqil mütəxəssislərdən (elektrik mühəndisləri, elektrikquraşdırma müəssisələri, tikinti şirkətləri və s.) əldə edilir. Məlumatlar anbarların ən sıx yerləşdiyi ərazi(lərə) xidmət göstərən elektrik paylayıcı şirkətdən toplanılır. Elektrik paylayıcı şirkətlər arasında bir neçə seçim olduqda, ən böyük müştəri kütləsinə malik olan qurum seçilir.
Məlumatları ölkələr üzrə müqayisə etmək məqsədilə anbar, elektrik şəbəkəsinə qoşulma və aylıq istehlak barəsində bir sıra ehtimallardan istifadə olunur.
Anbar haqqında fərziyyələr
Fərz edilir ki, anbar:
Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma ilə bağlı fərziyyələr
Fərz edilir ki, elektrik şəbəkəsinə qoşulma:
Yanvar ayı ərzində aylıq istehlak haqqında fərziyyələr
Prosedurlar
Prosedur dedikdə, şirkətin işçilərinin və ya baş elektrikinin və ya elektrik mühəndisinin (bu daxili elektrik şəbəkəsini quraşdırmış şəxs ola bilər) üçüncü tərəflərlə (elektrik paylayıcı şirkətlər, elektrik enerjisi təchizatçısı şirkətləri, dövlət agentlikləri, elektrik avadanlıqlarını quraşdıran podratçılar və elektrotexniki şirkətlər) hər hansı bir qarşılıqlı əlaqəsi nəzərdə tutulur. Daxili elektrik naqillərinin çəkilməsi ilə bağlı şirkət işçiləri arasındakı qarşılıqlı əlaqələr, o cümlədən daxili elektrik şəbəkəsinin qurulması ilə əlaqədar quraşdırılma planlarının tərtibi və icrası kimi işlər prosedur hesab olunmur. Eyni müəssisədə, lakin müxtəlif departamentlərdə icra olunmalı prosedurlar ayrı prosedurlar hesab olunur (cədvəl 1).
Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üçün tələb olunan prosedurlar (sayı) |
Bütün müvafiq sənədləri təqdim etmək və bütün lazımi razılıq və icazələri əldə etmək |
Bütün lazımi xəbərdarlıqları tamamlamaq və bütün lazımi yoxlamaları əldə etmək |
Xarici quraşdırma işlərini həyata keçirmək və bu işlər üçün mümkün mal materiallarını əldə etmək |
Lazımi təchizat müqaviləsini bağlamaq və elektrik enerjisinin yekun təchizatını əldə etmək |
Hər bir proseduru tamamlamaq üçün tələb olunan vaxt (təqvim günlərinin sayı) |
Ən azı bir təqvim günüdür |
Hər bir prosedur ayrı bir gündə başlayır |
Məlumatın toplanmasına sərf olunan vaxt nəzərə alınmır |
Təcrübədə sərf olunan vaxtı əks etdirir (kiçik həcmdə əlavə tədbirlər ilə və vəzifəli şəxslərlə əvvəlcədən əlaqə olmadan) |
Hər bir proseduru tamamlamaq üçün tələb olunan xərclər (adambaşına düşən gəlirin faiz nisbətində) |
Yalnız rəsmi xərclər (qeyri-rəsmi ödənişlər olmadan) |
Əlavə dəyər vergisi nəzərə alınmır |
Təchizatın etibarlılığı və tarif şəffaflığı indeksi (0–8) |
Elektrik təchizatında kəsilmələrin müddəti və təkrarlanma səviyyəsi (0–3) |
Elektrik təchizatında kəsilmələrin monitorinqi vasitələri (0–1) |
Elektrik təchizatında kəsilmələrin bərpa edilməsi vasitələri (0–1) |
Elektrik təchizatı şirkətlərinin performansı üzrə tənzimləyici monitorinq (0–1) |
Elektrik kəsilmələrini məhdudlaşdırmaq məqsədilə tətbiq edilən maliyyə tədbirləri (0–1) |
Tariflərin şəffaflığı və əlçatanlığı (0–1) |
Elektrik enerjisinin qiyməti (1 kVt/saat üzrə sentlə) |
Praktiki tədqiqatda kommersiya anbarı üçün aylıq hesaba əsaslanmış qiymət |
Prosedur həmişə kənar işlər üçün hesablanır (təchizat müəssisəsi və ya xüsusi podratçı tərəfindən həyata keçirilməsi). Bununla belə, kənar iş proseduru və sayğacın quraşdırılması aşağıdakı iki xüsusi şərt ödənildiyi halda vahid prosedur hesab edilə bilər: (i) kənar iş proseduru və sayğacın quraşdırılması eyni şirkət və ya qurum tərəfindən həyata keçirilirsə və (ii) kənar iş proseduru və sayğacın quraşdırılması arasında sifarişçi hər hansı əlavə fəaliyyət üzrə əlaqəyə cəlb edilmirsə (məsələn, təchizat müqaviləsinin imzalanması və ya təminat depozitinin ödənilməsi).
Vaxt metodologiyası
Vaxt təqvim günləri ilə hesablanır. Bu göstərici qanunun tələblərinə əsasən deyil, elektrik təchizatı şirkətinin və elektrik təchizatı üzrə mütəxəssislərin təcrübədə hər bir prosedurun əlavə xərclər olmadan və minimal əlavə fəaliyyətlə tamamlanmasına sərf olunduğunu bildirdiyi orta (median) müddəti əks etdirir. Fərz olunur ki, hər bir prosedur üçün tələb olunan minimum vaxt bir gündür. Prosedurlar eyni vaxtda həyata keçirilə bilər, lakin eyni gündə başlaya bilməz (belə ki, eyni vaxtda həyata keçirilən prosedurlar ardıcıl günlərdə başlanır). Fərz olunur ki, sahibkar hər bir proseduru vaxt itirmədən və hər hansı bir yubanma olmadan tamamlamağa çalışır. Sahibkarın məlumat toplamağa sərf etdiyi vaxt nəzərə alınmır. Fərz edilir ki, sahibkar elektrik enerjisinə qoşulma üzrə bütün tələblər və onların ardıcıllığı barədə əvvəlcədən məlumatlıdır.
Xərc metodologiyası
Xərclər ölkədə adambaşına düşən gəlirin faizi kimi qeydə alınır və xərclərin tərkibində əlavə dəyər vergisi nəzərə alınmır. Anbarın elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulması ilə əlaqədar bütün ödəniş və xərclər, o cümlədən dövlət qurumlarından tələb olunan sənədlərin əldə olunması ilə bağlı xərclər, elektrik şəbəkəsinə qoşulmaq üçün müraciətlə bağlı xərclər, ərazinin və daxili naqillərin yoxlanılması ilə bağlı xərclər , materialları alınması ilə bağlı xərclər , şəbəkəyə faktiki qoşulma işlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər və təminat depozitinin ödənilməsi ilə bağlı xərclər qeydə alınır. Yerli mütəxəssislərdən alınan məlumatlar, eləcə də qüvvədə olan normativ sənədlər və xidmət tarifləri xərclərlə bağlı məlumat mənbəyi kimi istifadə edilir. Müxtəlif yerli mütəxəssislər tərəfindən xərclərlə bağlı verilən məlumatlarda fərqlər olarsa, verilən məlumatlar üzrə orta (median) göstərici istifadə olunur. Bütün hallarda qeyri-rəsmi ödənişlər istisna edilir.
Təminat depoziti
Enerji təchizatı müəssisələri sifarişçinin öz istehlak xərclərini ödəyə bilməməsi hallarına qarşı zəmanət mexanizmi kimi təminat depozitləri tələb edə bilər. Bu səbəbdən, yeni bir sifarişçi üçün təminat depoziti adətən sifarişçinin ehtimal olunan elektrik enerjisi istehlakının həcmi kimi hesablanır.
“Doing Business “ təminat depozitinin tam məbləğini qeydə almır. Əgər depozit sifarişçinin faktiki istehlakına əsaslanırsa, bu əsas nəzərə alınır. Təminat depozitinin tam məbləğinin əvəzinə, “Doing Business” enerji təchizatı şirkəti tərəfindən təminat depozitinin uzun müddət, bir çox hallarda müqavilənin sonuna kimi (beş il fərz edilir) saxlanması səbəbindən sifarişçinin üzləşdiyi faiz gəlirində itkilərin cari əmsalını qeydə alır. Təminat depoziti, ilkin aylıq istehlak ödənişlərini bağlamaq üçün istifadə olunduğu hallarda qeydə alınmır. İtirilmiş faiz gəlirlərinin əmsalını hesablamaq üçün Beynəlxalq Valyuta Fondunun “Beynəlxalq Maliyyə Statistikası”nda 2017-ci ilin sonuna borcvermə dərəcələrindən istifadə olunur. Təminat depoziti faizlə qaytarıldığı hallarda, itirilmiş faiz gəlirləri əmsalının hesablanmasında borcvermə dərəcəsi və enerji təchizatı şirkəti tərəfindən ödənilmiş faiz arasındakı fərqdən istifadə olunur.
Bəzi ölkələrdə təminat depoziti istiqraz formasında qoyula bilər: şirkət zamin qismində şirkətin aktivlərinin yerləşdiyi bank və ya sığorta təşkilatından zəmanət əldə edə bilər. Sifarişçinin depoziti nağd formada ödədiyi haldan fərqli olaraq, bu zaman şirkət tam məbləğ üzərində sahiblik hüququnu itirmir və ondan istifadəni davam etdirə bilər. Bunun müqabilində, şirkət banka istiqrazı əldə etdiyi üçün komissiya haqqı ödəyəcəkdir. Komissiya haqqının məbləği şirkətin kredit reytinqindən asılı olaraq dəyişə bilər. Kredit reytinqinin mümkün ən yüksək, bununla da komissiya haqqının mümkün ən aşağı hədləri fərz olunur. İstiqrazların təminat depoziti kimi istifadə olunduğu hallarda, depozitin məbləği illik komissiya məbləğinin müqavilənin qüvvədə olma müddətinə (5 il fərz olunur) vurulmaqla hesablanır. Hər iki seçim mövcud olduqda, daha ucuz alternativ qeydə alınır.
Honkonq Xüsusi İnzibati Ərazisində (Çin) 2018-ci ildə gücü 140 KVA elektrik enerjisi təchizatı şəbəkəsinə qoşulmaq üçün müraciət etmiş sifarişçi 64.721 Honkonq dolları (təxminən 8.250 ABŞ dolları) dəyərində təminat depozitini nağd və ya qəbz formasında ödəməli idi və depozitin yalnız müqavilə müddətinin sonunda geri qaytarılması nəzərdə tutulurdu. Sifarişçi bu pulu 5.0 faiz dərəcə ilə sərmayə qoya bilərdi. Müqavilənin beş ili ərzində itirilmiş faiz gəliri 14.008 Honkonq dolları (1.780 ABŞ dolları) təşkil edərdi. Bunun əksinə olaraq, sifarişçi 1.5 faiz illik dərəcədə bank zəmanəti ilə depozit qoymağı seçsə, beş il ərzində itirilmiş məbləğ yalnız 4.854 Honkonq dolları olardı (620 ABŞ dolları).
Elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı indeksinin metodologiyası
“Doing Business” metodologiyasında hər bir ölkənin ən böyük biznes şəhərində (11 ölkəyə münasibətdə məlumatlar həmçinin ikinci ən böyük biznes şəhəri üçün də toplanır) elektrik enerjisi təchizatında yaranan fasilələrin müddətini və sayını hesablamaq üçün iki göstəricidən – SAIDI və SAIFI göstəricilərindən istifadə olunur. SAIDI göstəricisi il ərzində orta hesabla istehlakçıya elektrik enerjisinin verilişində yaranan fasilənin müddətini, SAIFI göstəricisi isə il ərzində orta hesabla istehlakçıya elektrik enerjisinin verilişində yaranan fasilənin sayını əks etdirir. SAIDI və SAIFI göstəriciləri haqqında illik (təqvim ili) məlumatlar elektrik paylayıcı şirkətlər və tənzimləyici orqanlardan əldə edilir. SAIDI və SAIFI göstəriciləri hesablanarkən elektrik təchizatında yaranan planlaşdırılmış və planlaşdırılmamış fasilələr, həmçinin yüksək gərginliyin aradan qaldırılması üçün yaradılan fasilələr nəzərə alınmalıdır.
Aşağıdakı iki tələbə cavab verən ölkələr elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı üzrə bal əldə edə bilirlər. Birinci tələbə əsasən, elektrik paylayıcı şirkət elektrik təchizatında yaranan bütün növ fasilələr (il ərzində orta hesabla hər istehlakçı üzrə elektrik enerjisinin verilişində yaranan fasilənin müddəti və il ərzində orta hesabla hər istehlakçı üzrə elektrik enerjisinin verilişində yaranan fasilənin sayı haqqında məlumatlar daxil olmaqla) haqqında məlumata malik olmalıdır. İkincisi, SAIDI göstəricisi 100 saatdan az, SAIFI göstəricisi isə 100 dəfədən az olmalıdır.
Elektrik təchizatında fasilələr sıx və ya uzun müddətli olduqda (SAİDİ və SAİFİ göstəriciləri müəyyən edilmiş həddən yüksək olduqda) elektrik təchizatı etibarlı hesab edilmir və ölkə mövcud indeks üzrə bal əldə edə bilmir. Elektrik enerjisinin təchizatında baş verən fasilələr haqqında məlumatlar toplanmadıqda və ya qismən toplandıqda (məsələn, planlaşdırılmış fasilələr və ya yüksək gərginliyin dağıdılması üçün yaradılan fasilələr SAIDI və SAIFI indekslərinin hesablanmasında nəzərə alınmadıqda) və SAIDI və SAIFI indekslərinin hesablanmasında nəzərə alınan minimum fasilənin müddəti 5 dəqiqədən çox olduqda, ölkə sözügedən indeks üzrə bal əldə edə bilmir.
“Doing Business” metodologiyasının tələblərinə cavab verən ölkələrin elektrik enerjisi təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı indeksi üzrə balları aşağıdakı 6 komponent əsasında hesablanır:
Haqqında danışılan indeks 0 və 8 arasında dəyişir. Bal nə qədər yüksəkdirsə elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı da bir o qədər yüksəkdir. Məsələn, Böyük Britaniyadakı “UK Power Networks” elektrik paylayıcı şirkət elektrik enerjisi təchizatında yaranan fasilələrə dair məlumatları toplamaq və onlara nəzarət etmək üçün SAIDI və SAIFI göstəricilərini istifadə edir. 2016-cı ildə Londonda elektrik enerjisinin təchizatında yaranan fasilənin orta hesabla müddəti 1 istehlakçı üçün 0.326 saat, elektrik enerjisinin təchizatında yaranmış fasilənin orta hesabla sayı isə 1 istehlakçı üçün 0.166 idi. Beləliklə hər iki göstərici müəyyən edilmiş maksimum həddən aşağıdır və 1 istehlakçı üçün fasilənin ümumi müddəti 1 saatdan az olmaqla il ərzində orta hesabla 1-dən az fasilə deməkdir. Bununla əlaqədar olaraq ölkə hazırki indeks üzrə bal qazanmaqla yanaşı, həmçinin birinci komponent üzrə 3 bal əldə edir. Elektrik paylayıcı şirkət şəbəkədə olan problemi aşkarlamaq (1 bal) və elektrik enerjisi təchizatını bərpa etmək (1 bal) üçün “GE PowerOn Control System” kimi avtomatlaşdırma sistemindən istifadə edir. Müstəqil tənzimləyici orqan olan “The Office of Gas and Electricity Markets” elektrik paylayıcı şirkətin elektrik təchizatının etibarlılığı (1 bal) ilə bağlı həyata keçirdiyi işlərə ətraflı nəzarət edir. Bu, elektrik enerjisi təchizatında yaranan fasilənin tənzimləyici orqan tərəfindən (1 bal) müəyyən edilən maksimal göstəricidən çox müddətdə olduğu hallarda elektrik paylayıcı şirkətin istehlakçılara kompensasiyalar verməsini təmin etmək üçündür. Tariflərin dəyişməsi haqqında məlumatlar istehlakçılara növbəti hesabat dövrü başlayana qədər verilir. Cari tariflərə isə istehlakçılar onlayn (1 bal) rejimdə baxa bilərlər. Beləliklə, elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı indeksi üzrə Böyük Britaniyaya 8 bal verilir.
Digər tərəfdən, bir sıra ölkələrə elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflıq indeksi üzrə 0 bal verilmişdir. Bu cür halların səbəbi həmin ölkələrdə elektrik enerjisi təchizatında fasilələrin ayda bir dəfədən çox olması və sözügedən indeks çərçivəsində nəzərdən keçirilən üsulların və digər vasitələrin tətbiq edilməməsi ola bilər. Ölkədə SAIDI və (və ya) SAIFI göstəriciləri müəyyən edilmiş həddən (100-dən) çox olduqda və ya indekslərin hesablanması zamanı bütün fasilə halları nəzərə alınmadıqda da, 0 bal verilə bilər. Məsələn, Surinamda elektrik paylayıcı şirkət tərəfindən SAIDI və SAIFI göstəricilərini hesablanarkən yüksək gərginliyin dağıdılması üçün yaradılan fasilələr nəzərə alınmır. Bununla da, müəyyən edilmiş meyarlara əsasən, elektrik paylayıcı şirkət tərəfindən elektrik enerjisi təchizatında fasilələrin idarə edilməsi və bərpa edilməsi üçün avtomatlaşdırılmış sistemdən istifadə edilməsinə və elektrik enerjisi tariflərinin şəffaf olmasına baxmayaraq, Surinam indeks üzrə bal əldə edə bilmir.
2017-ci ilin iyun ayından 2018-ci ilin iyun ayınadək elektrik təchizatı şəbəkəsinə yeni qoşulma olmamışdırsa və ya həmin müddətdə elektrik təchizatı təmin edilməmişdirsə, ölkə prosedur, vaxt və xərc göstəriciləri üzrə “təcrübə yoxdur” kimi qiymətləndirilir. Bununla yanaşı “təcrübə yoxdur” kimi qiymətləndirilmiş ölkə, tənzimləyici orqan tərəfindən elektrik paylayıcı şirkətə nəzarət təmin edildiyi halda belə, elektrik təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflıq indeksi üzrə 0 bal əldə edir.
Elektrik enerjisinin qiyməti
“Doing Business “ hesabatında elektrik enerjisinin qiyməti qeydə alınır, lakin bu göstərici elektrik təchizatına qoşulma üzrə ölkənin balına və ya elektrik təchizatına qoşulmanın asanlığı üzrə reytinqinə təsir etmir. Elektrik enerjisinin qiymətləri üzrə məlumatlar “Doing Business” hesabatının internet səhifəsində (http://www.doingbusiness.org/) yerləşdirilmişdir və ölkələr üzrə müqayisəliliyi təmin etmək üçün standartlaşdırılmış fərziyyələrə əsaslanır.
Elektrik enerjisinin qiyməti kilovatt/saat üzrə ABŞ senti ilə hesablanır. Aylıq istehlaka dair ehtimallara əsasən, ölkənin ən böyük biznes şəhərində kommersiya anbarı üçün aylıq ödəniş yanvar ayı üçün hesablanır (11 ölkədə bu məlumatlar ikinci ən böyük biznes şəhəri üçün də toplanılır). Qeyd olunduğu kimi anbar elektrik enerjisindən ayda 30 gün, saat 9:00-dan 17:00-a kimi istifadə edir, beləliklə günün müxtəlif vaxtlarında əsaslanan diferensial tarif tətbiq oluna bilər.
İslahatlar
Elektrik təchizatına qoşulma indikatoru qoşulma prosesinin səmərəliliyi, eyni zamanda enerji təchizatının etibarlılığı və tariflərin şəffaflığı ilə əlaqədar dəyişiklikləri qeydə alır. Məlumatlar üzərində olan təsirlərdən asılı olaraq, müəyyən dəyişikliklər islahatlar kimi təsnif edilir və əhəmiyyətli dəyişikliklərin həyata keçirildiyini təsdiqləmək üçün hesabatın 2017/2018-ci il bölməsində “Doing Business” islahatları üzrə xülasədə verilir. İslahatlar biznes fəaliyyətini asanlaşdıran və biznes fəaliyyətini çətinləşdirən dəyişikliklər olmaqla iki qrupa bölünür. Elektrikə təchizatına qoşulma indikatoru islahat olub-olmamasının müəyyən edilməsi məqsədi ilə iki meyardan istifadə edir.
İndikator üzrə ən yüksək nəticəyə qədər olan məcmu boşluqdan istifadə edilərək dəyişikliklərin təsiri qiymətləndirilir. Ən yüksək nəticəyə qədər nisbi məsafə üzrə 2 faiz və ya daha çox dəyişikliyə səbəb olan hər hansı bir yenilənmə islahat kimi təsnif edilir. Məsələn, kommunal xidmətlərə qoşulmada yeni bir pəncərə sisteminin tətbiq edilməsi nəticəsində yeni qoşulma müraciətlərinin emalına sərf edilən müddət, bununla da ümumi nisbi məsafə 2 faiz və ya daha çox aşağı düşərsə, bu dəyişiklik bir islahat olaraq təsnif edilir. Digər halda, nisbi boşluq üzrə 2 faizdən az məcmu təsir göstərən kommunal ödənişlər üzrə düzəlişlər və digər bu kimi kiçik dəyişikliklər islahat olaraq qeydə alınmır, lakin həmin dəyişikliklərin təsiri bu göstərici qrupu üçün ən çox yenilənmiş göstəricilərdə əks etdirilir
İkincisi, islahat hesab olunması üçün məlumatlarda həyata keçirilən dəyişikliklər xarici təsir hesabına deyil, elektrik təchizatı şirkətinin və ya dövlətin təşəbbüsü ilə edilməlidir. Məsələn, əgər kəsintilər bir ildə əvvəlki ilə nəzərən sərt hava şəraiti səbəbindən əhəmiyyətli dərəcədə artarsa, bu, biznes fəaliyyətini çətinləşdirən islahat hesab oluna bilməz. Analoji qaydada, elektrik enerjisi təchizatı şəbəkələrinə qoşulmaq üçün istifadə olunan materiallar ilə əlaqəli xərclər (məsələn, kabel və ya transformatorlar) milli valyuta məzənnəsinin yüksəlməsi nəticəsində azalarsa, bu, biznes fəaliyyətini asanlaşdıran islahat hesab oluna bilməz. Lakin əgər elektrik təchizatı şirkəti qoşulma prosesini səmərəli etmək üçün bir pəncərə sistemi tətbiq edərsə və ya enerji açılmalarına nəzarəti və elektrik enerjisi xidmətlərinin bərpasını gücləndirmək məqsədilə avtomatlaşdırılmış sistem qurarsa, bu tədbirlər biznes fəaliyyətini asanlaşdıran islahatlar hesab oluna bilər.

Doing Business records all procedures required for a business to obtain a permanent electricity connection and supply for a standardized warehouse (figure 1). These procedures include applications and contracts with electricity utilities, all necessary inspections and clearances from the distribution utility and other agencies, and the external and final connection works. The questionnaire divides the process of getting an electricity connection into distinct procedures and solicits data for calculating the time and cost to complete each procedure.
In addition, Doing Business measures the reliability of supply and transparency of tariffs index (included in the aggregate distance to frontier score and ranking on the ease of doing business) and the price of electricity (omitted from these aggregate measures). The reliability of supply and transparency of tariffs index encompasses quantitative data on the duration and frequency of power outages as well as qualitative information on the mechanisms put in place by the utility for monitoring power outages and restoring power supply, the reporting relationship between the utility and the regulator for power outages, the transparency and accessibility of tariffs, and whether the utility faces a financial deterrent aimed at limiting outages (such as a requirement to compensate customers or pay fines when outages exceed a certain cap).
The ranking of economies on the ease of getting electricity is determined by sorting their distance to frontier scores for getting electricity. These scores are the simple average of the distance to frontier scores for all the component indicators except the price of electricity (figure 2).
Data on the reliability of supply are collected from the electricity distribution utilities or regulators, depending upon the specific technical nature of the data. The rest of the information, including data on transparency of tariffs and procedures for obtaining electricity connection, are collected from all market players—the electricity distribution utility, electricity regulatory agencies and independent professionals such as electrical engineers, electrical contractors and construction companies. The distribution utility consulted is the one serving the area (or areas) where warehouses are most commonly located. If there is a choice of distribution utilities, the one serving the largest number of customers is selected.
To make the data comparable across economies, several assumptions about the warehouse, the electricity connection and the monthly consumption are used.
Assumptions about the warehouse
The warehouse:
Assumptions about the electricity connection
The electricity connection:
Assumptions about the monthly consumption for March
Procedures
A procedure is defined as any interaction of the company’s employees or its main electrician or electrical engineer (that is, the one who may have done the internal wiring) with external parties, such as the electricity distribution utility, electricity supply utilities, government agencies, electrical contractors and electrical firms. Interactions between company employees and steps related to the internal electrical wiring, such as the design and execution of the internal electrical installation plans, are not counted as procedures. Procedures that must be completed with the same utility but with different departments are counted as separate procedures (table 1).
Procedures to obtain an electricity connection (number) |
Submitting all relevant documents and obtaining all necessary clearances and permits |
Completing all required notifications and receiving necessary inspections |
Obtaining external installation works and possibly purchasing material for these works |
Concluding any necessary supply contract and obtaining final supply |
Time required to complete each procedure (calendar days) |
Is at least one calendar days |
Each procedure starts on a separate day |
Does not include time spent gathering information |
Reflects the time spent in practice, with little follow-up and no prior contact with officials |
Cost required to complete each procedure (% of income per capital) |
Official costs only, no bribes |
Value added tax excluded |
Reliability of supply and transparency of tariffs index (0–8) |
Duration and frequency of power outages (0–3) |
Tools to monitor power outages (0–1) |
Tools to restore power supply (0–1) |
Regulatory monitoring of utilities’ performance (0–1) |
Financial deterrents aimed at limiting outages (0–1) |
Transparency and accessibility (0–1) |
Price of electricity (cents per kilowatt-hour) |
Price based on monthly bill for commercial warehouse in case study |
The company’s employees are assumed to complete all procedures themselves unless the use of a third party is mandated (for example, if an electrician registered with the utility is the only party allowed to submit an application). If the company can, but is not required to request the services of professionals (such as a private firm), procedures will be counted for each interaction commonly done in practice.
Time
Time is recorded in calendar days. The measure captures the median duration that the electricity utility and experts indicate is necessary in practice, rather than required by law, to complete a procedure with minimum follow-up and no extra payments. It is assumed that the minimum time required for each procedure is one day. Although procedures may take place simultaneously, they cannot start on the same day (that is, simultaneous procedures start on consecutive days). It is assumed that the company does not waste time and commits to completing each remaining procedure without delay. The time that the company spends on gathering information is not taken into account. It is assumed that the company is aware of all electricity connection requirements and their sequence from the beginning.
Cost
Cost is recorded as a percentage of the economy’s income per capita and is recorded exclusive of value added tax. All the fees and costs associated with completing the procedures to connect a warehouse to electricity are recorded, including those related to obtaining clearances from government agencies, applying for the connection, receiving inspections of both the site and the internal wiring, purchasing material, getting the actual connection works and paying a security deposit. Information from local experts and specific regulations and fee schedules are used as sources. If several local partners provide different estimates, the median reported value is used. In all cases the cost excludes bribes.
Security deposit
Utilities may require security deposits as a guarantee against the possible failure of customers to pay their consumption bills. For this reason the security deposit for a new customer is most often calculated as a function of the customer’s estimated consumption.
Doing Business does not record the full amount of the security deposit. If the deposit is based on the customer’s actual consumption, this basis is the one assumed in the case study. Rather than the full amount of the security deposit, Doing Business records the present value of the losses in interest earnings experienced by the customer because the utility holds the security deposit over a prolonged period, in most cases until the end of the contract (assumed to be after five years). In cases where the security deposit is used to cover the first monthly consumption bills, it is not recorded. To calculate the present value of the lost interest earnings, the end-2016 lending rates from the International Monetary Fund’s International Financial Statistics are used. In cases where the security deposit is returned with interest, the difference between the lending rate and the interest paid by the utility is used to calculate the present value.
In some economies, the security deposit can be put up in the form of a bond: the company can obtain from a bank or an insurance company a guarantee issued on the assets it holds with that financial institution. In contrast to the scenario in which the customer pays the deposit in cash to the utility, in this case the company does not lose ownership control over the full amount and can continue using it. In return, the company will pay the bank a commission for obtaining the bond. The commission charged may vary depending on the credit standing of the company. The best possible credit standing and thus the lowest possible commission are assumed. Where a bond can be put up, the value recorded for the deposit is the annual commission times the five years assumed to be the length of the contract. If both options exist, the cheaper alternative is recorded.
In Hong Kong SAR, China, a customer requesting a 140-kVA electricity connection in March 2017 would have had to put up a security deposit of 63,600 Hong Kong dollars (~$7,850) in cash or check, and the deposit would have been returned only at the end of the contract. The customer could instead have invested this money at the prevailing lending rate of 5.0%. Over the five years of the contract, this would imply a present value of lost interest earnings of 13,760 Hong Kong dollars ($1,700). In contrast, if the customer chose to settle the deposit with a bank guarantee at an annual rate of 1.5%, the amount lost over the five years would be just 4,770 Hong Kong dollars ($590).
Reliability of supply and transparency of tariffs index
Doing Business uses the system average interruption duration index (SAIDI) and the system average interruption frequency index (SAIFI) to measure the duration and frequency of power outages in the largest business city of each economy (for 11 economies the data are also collected for the second largest business city). SAIDI is the average total duration of outages over the course of a year for each customer served, while SAIFI is the average number of service interruptions experienced by a customer in a year. Annual data (covering the calendar year) are collected from distribution utility companies and national regulators on SAIDI and SAIFI. Both SAIDI and SAIFI estimates should include planned and unplanned outages, as well as load shedding.
An economy is eligible to obtain a score on the reliability of supply and transparency of tariffs index if it satisfies two conditions. First, the utility must collect data on all types of outages (measuring the average total duration of outages per customer and the average number of outages per customer). Second, the SAIDI value must be below a threshold of 100 hours and the SAIFI value must be under 100 outages.
An economy is not eligible to obtain a score if outages are too frequent or long-lasting for the electricity supply to be considered reliable—that is, if the SAIDI or the SAIFI values exceed the determined thresholds. An economy is also not eligible to obtain a score on the index if data on power outages are not collected or collected partially (for example, planned outages or load shedding are not included in the calculation of the SAIDI and SAIFI indices), and if the minimum outage time considered for calculation of the SAIDI and SAIFI indices is over 5 minutes.
For all economies that meet the criteria as determined by Doing Business, a score on the reliability of supply and transparency of tariffs index is calculated on the basis of the following six components:
The index ranges from 0 to 8, with higher values indicating greater reliability of electricity supply and greater transparency of tariffs. In the United Kingdom, for example, the distribution utility company UK Power Networks uses SAIDI and SAIFI metrics to monitor and collect data on power outages. In 2016, the average total duration of power outages in London was 0.326 hours per customer and the average number of outages experienced by a customer was 0.166. Both SAIDI and SAIFI are below the threshold and indicate that there was less than one outage a year per customer, for a total duration of less than one hour. So the economy not only meets the eligibility criteria for obtaining a score on the index, it also receives a score of 3 on the first component of the index. The utility uses the automatic GE PowerOn Control System to identify faults in the network (a score of 1) and restore electricity service (a score of 1). The Office of Gas and Electricity Markets, an independent national regulatory authority, actively reviews the utility’s performance in providing reliable electricity service (a score of 1) and requires the utility to compensate customers if outages last longer than a maximum period defined by the regulator (a score of 1). Customers are notified of a change in tariffs ahead of the next billing cycle and can easily check effective tariffs online (a score of 1). Adding these numbers gives the United Kingdom a total score of 8 on the reliability of supply and transparency of tariffs index.
On the other hand, several economies receive a score of 0 on the reliability of supply and transparency of tariffs index. The reason may be that outages occur more than once a month and none of the mechanisms and tools measured by the index are in place. An economy may also receive a score of 0 if either the SAIDI or SAIFI value (or both) exceeds the threshold of 100, or not all outages were considered when calculating the indices. In Suriname, for example, the utility does not include load shedding in the calculation of SAIDI and SAIFI indices. Thus, based on the criteria established, Suriname cannot receive a score on the index even though the utility uses automated systems for monitoring outages and restoration of power supply and there is a transparency of electricity tariffs.
If an economy issued no new electricity connections to an electrical grid between June 2016 and June 2017, or if electricity is not provided during that period, the economy receives a “no practice” mark on the procedures, time and cost indicators. In addition, a “no practice” economy receives a score of 0 on the reliability of supply and transparency of tariff index even if, for example, there is regulatory oversight of utilities on power interruptions, among others.
Price of electricity
Doing Business measures the price of electricity but does not include these data when calculating the distance to frontier score for getting electricity or the ranking on the ease of getting electricity. The data, are available on the Doing Business website (http://www.doingbusiness.org) and are based on standardized assumptions to ensure comparability across economies.
The price of electricity is measured in U.S. cents per kilowatt-hour. A monthly electricity consumption is assumed, for which a monthly bill is then computed for a warehouse based in the largest business city of the economy for the month of March (for 11 economies the data are also collected for the second largest business city. As noted, the warehouse uses electricity 30 days a month, from 9:00 a.m. to 5:00 p.m., so different tariff schedules may apply if a time-of-use tariff is available.
Reforms
The getting electricity indicator set tracks changes related to the efficiency of the connection process, as well as the reliability of power supply and transparency of tariffs. Depending on the impact on the data, certain changes are classified as reforms and listed in the summaries of Doing Business reforms in 2016/2017 section of the report in order to acknowledge the implementation of significant changes. Reforms are divided into two types: those that make it easier to do business and those changes that make it more difficult to do business. The getting electricity indicator set uses two criteria to recognize a reform.
First, the aggregate gap on the overall distance to frontier of the indicator set is used to assess the impact of data changes. Any data update that leads to a change of 2% or more on the relative distance to frontier gap is classified as a reform (for more details on the relative gap, see the chapter on the distance to frontier and ease of doing business ranking). For example, if the implementation of a new single window at the utility reduces the time to process new connection requests in a way that the overall relative gap decreases by 2% or more, such a change is classified as a reform. On the other hand, minor fee updates from the utility or other small changes that have an aggregate impact of less than 2% on the relative gap are not classified as a reform, but their impact is still reflected in the most updated indicators for this topic.
Second, to be considered a reform, changes in the data must be tied to an initiative led by the utility or by the government—and not an exogenous event. For example, if outages increase considerably from one year to the next due to inclement weather, this cannot be considered a reform that makes doing business harder. Similarly, if the cost of electricity-related materials (such as cabling or transformers) decreases due to a currency appreciation, this cannot be considered a reform that makes doing business easier. However, if a utility establishes a one-stop shop to streamline the connection process or if it installs an automated system to improve monitoring of power outages and restoration of electricity services, these actions would be considered reforms that made doing business easier.
The data details on getting electricity can be found for each economy at http://www.doingbusiness.org. The initial methodology was developed by Geginat and Ramalho (2015) and is adopted here with minor changes.