Pillə 11: Biznesin dinamikliyi
Xərclərin iqtisadiyyatda adambaşına düşən gəlirlərdə faizlə payı kimi ifadə edilmişdir. | 2017-ci il
Xərclər, qanunla tələb olunan və ya praktikada tez-tez istifadə edilən xidmətlərə görə ödənilən bütün rəsmi ödənişləri və hüquqi və ya peşəkar xidmət haqqlarını əhatə edir. Əgər qanunla tələb olunursa, şirkət hesablarının satın alınması və leqallaşdırılması haqqı da buraya daxil edilir. Əlavə dəyər vergisi qeydiyyatı ayrıca bir prosedur hesab edilsə də, əlavə dəyər vergisi şirkət yaradılması xərcinin bir hissəsi deyil. Metodologiya haqqında daha ətraflı məlumatı aşağıdakı linkə daxil olmaqla əldə edə bilərsiniz.
http://www.doingbusiness.org/Methodology/Starting-a-Business.
Mənbə: Dünya Bankı Qrupu.
11.02 Bisnesə başlama üçün tələb olunan günlərin sayı
Biznesin qanuni fəaliyyətə başlaması üçün prosedurları tamamlamağa lazım olan təqvim günlərinin sayı. | 2017
İndikator şirkət yaradılması sahəsində fəaliyyət göstərən hüquqşünasların və ya notariusların qeyd etdiklərinə əsasən praktikada minimal dövlət orqanları müdaxiləsi və heç bir qeyri-rəsmi ödəniş olmadan proseduru başa çatdırmaq üçün tələb olunan müddətlərin median göstəricisini əks etdirir. Əgər prosedur əlavə xərc çəkməklə sürətləndirilə bilərsə, xərcdən asılı olmayaraq ən sürətli prosedur götürülür. Metodologiya haqqında daha ətraflı məlumatı aşağıdakı linkə daxil olmaqla əldə edə bilərsiniz. http://www.doingbusiness.org/Methodology/Starting-a-Business.
11.03 Muflisləşmənin bərpa olunma səviyyəsi
Məhkəmə yolu ilə yenidən təşkil etmə, ləğvetmə və ya borc icraatı (girov və ya restitusiya) prosedurları vasitəsilə təminatlı səhmdarların kompensasiya olunma səviyyəsi, 1 dollara düşən sent kimi hesablanır. | 2017-ci il.
Hesablama, biznesin icraatdan davam edən fəaliyyət kimi yaranması yaxud aktivlərin hissə-hissə satılmasından asılı olmayaraq, nəticəni nəzərə alır. Daha sonra icraat xərcləri çıxılır (borclunun əmlakının dəyərinin hər bir faiz bəndi üçün 1%). Nəhayət, vəsaitin müflisləşmə icraatı səbəbindən saxlanıldığı müddət ərzində itirdiy dəyər nəzərə alınır, buraya otel mebellərinin köhnəlməsindən qaynaqlanan dəyər itkiləri də daxil edilir. Metodologiya haqqında daha ətraflı məlumatı aşağıdakı linkə daxil olmaqla əldə edə bilərsiniz.
http://www.doingbusiness.org/Methodology/ResolvingInsolvency.
11.04 Muflisləşmə üzrə normativ hüquqi baza
Ləğvetmə və yenidən təşkil prosesində tətbiq olunan hüquqi çərçivənin adekvatlığı və bütövlüyünü ölçən indeks göstəricisi. İndeks 0 və 16 aralığında dəyişir, indeksin yüksək qiymətləri həyat qabiliyyəti olan firmaların bərpası, həyat qabiliyyəti olmayanların isə ləğvi üçün daha yaxşı dizayn olunmuş müflisləşmə qanunvericiliyini göstərir. | 2017-ci il.
İndeks icraata başlama indeksi, borclunun aktivlərinin idarə olunması indeksi, yenidən təşkilin icraatı indeksi və kreditor iştirakı indeksləri üzrə göstəricilərin cəmi kimi hesablanır.
11.05 Sahibkarlıq riski.
Sorğuda "Sizin ölkənizdə insanlar sahibkarlıq riskinə nə dərəcədə meyillidir?" [1 = heç meyilli deyillər; 7 = çox meyillidirlər] sualına cavab. | 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu, Rəhbərlərin Rəyi Sorğusu. Daha ətraflı məlumat üçün Əlavə B-yə baxın.
11.06 İdarəetmənin ötürülməsi istəyi
Sorğuda "Sizin ölkənizdə yüksək vəzifəli idarəedicilər səlahiyyəti öz tabeliklərində olan şəxslərə nə dərəcədə ötürürlər?" [1 = heç ötürmürlər; 7 = böyük ölçüdə ötürürlər] sualına cavab. | 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
11.07 İnnovativ şirkətlərin inkişafı.
Sorğuda "Sizin ölkənizdə, innovativ fikirləri olan yeni şirkətlər sürətlə inkişaf edirlərmi?" [1 = heç inkişaf etmirlər; 7 = çox sürətlə inkişaf edirlər] sualına cavab. | 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu, Rəhbərlərin Rəyi Sorğusu. Daha ətraflı məlumat üçün Əlavə B-ə baxın.
11.08 Şirkətlərin riskli ideyalara meyilliliyi
Sorğuda “Sizin ölkənizdə şirkətləri riskli və ya radikal biznes ideyalarına nə dərəcədə meyillidirlər?" [1 = heç meyilli deyillər; 7 = çox meyillidirlər] sualına cavab. | 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.

Pillar 11: Business dynamism
What does it capture? The private sector’s capacity to generate and adopt new technologies and new ways to organize work, through a culture that embraces change, risk, new business models, and administrative rules that allow firms to enter and exit the market easily.
Why does it matter? An agile and dynamic private sector increases productivity by taking business risks, testing new ideas and creating innovative products and services. In an environment characterized by frequent disruption and redefinition of businesses and sectors, successful economic systems are resilient to technological shocks and are able to constantly re-invent themselves.
11.01 Cost of starting a business
Expressed as a percentage of the economy’s income per capita. | 2017
The costs include all official fees and fees for legal or professional services if such services are required by law or commonly used in practice. Fees for purchasing and legalizing company books are included if these transactions are required by law. Although valueadded tax registration can be counted as a separate procedure, value-added tax is not part of the incorporation cost. More details of the methodology can be found at http://www.doingbusiness. org/Methodology/Starting-a-Business.
11.02 Time to start a business
Number of calendar days needed to complete the procedures to legally operate a business. | 2017
The measure captures the median duration that incorporation lawyers or notaries indicate is necessary in practice to complete a procedure with minimum follow-up with government agencies and no unofficial payments. If a procedure can be sped up at additional cost, the fastest procedure, independent of cost, is chosen. More details about the methodology can be found at http://www.doingbusiness.org/Methodology/Starting-a-Business.
11.03 Insolvency recovery rate
Recorded as cents on the dollar recovered by secured creditors through judicial reorganization, liquidation or debt enforcement (foreclosure or receivership) proceedings. | 2017
The calculation takes into account the outcome, whether the business emerges from the proceedings as a going concern or the assets are sold piecemeal. Then the costs of the proceedings are deducted (1 cent for each percentage point of the value of the debtor’s estate). Finally, the value lost as a result of the time the money remains tied up in insolvency proceedings is taken into account, including the loss of value due to depreciation of the hotel furniture. More details about the methodology can be found at http://www.doingbusiness.org/Methodology/ResolvingInsolvency.
11.04 Insolvency regulatory framework
Score on an index that measures the adequacy and integrity of the legal framework applicable to liquidation and reorganization proceedings. Scores range from 0 to 16, with higher values indicating insolvency legislation that is better designed for rehabilitating viable firms and liquidating nonviable ones. | 2017
The index is calculated as the sum of the scores on the commencement of proceedings index, management of debtor’s assets index, reorganization proceedings index and creditor participation index. Source: The World Bank Group. 11.05 Attitudes toward entrepreneurial risk Response to the survey question “In your country, to what extent do people have an appetite for entrepreneurial risk?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
11.06 Willingness to delegate authority
Response to the survey question “In your country, to what extent does senior management delegate authority to subordinates?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017– 2018 weighted average or most recent period available
11.07 Growth of innovative companies
Response to the survey question “In your country, to what extent do new companies with innovative ideas grow rapidly?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
11.08 Companies embracing disruptive ideas
Response to the survey question “In your country, to what extent do companies embrace risky or disruptive business ideas?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available