Hesabatı hazırlayan təşkilat barədə qısa məlumat
Yaranma tarixi: Heritage Fondu Vaşinqtonda yerləşən mühafizəkar dövlət siyasəti beyin mərkəzidir. Əsası 1973-cü ildə Paul Ueyriç, Edvin Fölner və Cozef Kurs tərəfindən qoyulan Fondun yaradılmasında məqsəd siyasət qərarlarını qəbul edən şəxslərə vaxtlı-vaxtında və düzgün tədqiqat və araşdırmalar təklif etmək idi. Fond 1980-ci illərdə ABŞ prezidenti Ronald Reyqanın hakimiyyəti dövründə mühafizəkar hərəkatda aparıcı rola malik olmuşdur və prezidentin siyasəti Fondun “Liderlik Mandatı” çalışmasına əsaslanmışdır. O zamandan bəri Fond dövlətin siyasət qərarlarının qəbuluna mühüm təsir göstərməyə davam etmişdir və hal-hazırda da ABŞ-da ən böyük, təsirli və geniş dəstəkləyici kütləsinə malik mühafizəkar tədqiqat və tədris institutlarından biri hesab olunur.
Missiya və fəaliyyət: Heritage Fondunun missiyası azad sahibkarlıq, dövlətin məhdud rolu, fərdi azadlıq, ənənəvi Amerikan dəyərləri və güclü milli müdafiə prinsiplərinə əsaslanan mühafizəkar dövlət siyasətlərinin formalaşdırılması və təbliğidir. Bu missiyanı yerinə yetirmək üçün Fond əsas siyasət məsələləri ətrafında dövrə uyğun və etibarlı tədqiqatlar həyata keçirir və tədqiqat nəticələrinin Konqress üzvləri, Konqressin işçi heyəti, icra aparatındakı siyasət qərarlarını qəbul edən şəxslər, KİV və akademik və siyasi dairələrə çatdırılmasını təmin edir.
Müstəqil Qəyyumlar Şurası tərəfindən idarə olunan Fond müstəqil qeyri-kommersiya institutudur. Fond 500 mindən çox üzvün fərdi ödənişlərindən maliyyələşir, heç bir dövlət maliyyəsi qəbul etmir və müqavilə ilə fəaliyyət həyata keçirmir.
Əsas faktlar (rəqəmlər): Fondda 100-dən artıq siyasi ekspert fəaliyyət göstərir. Ötən il ərzində Fond tərəfindən Konqressə və prezidentliyə namizədlər üçün 175 brifinq keçirilmiş, mühafizəkar siyasət tədbirlərinin müzakirəsi üçün radio və televiziyaya 5200 müsahibə verilmiş və 30 Heritage eksperti Kapitol Hilldə (ABŞ Konqressi) şahidlik etmişdir. Təhlil göstərmişdir ki, Heritage Fondunun “Liderlik Mandatı” çalışmalarındakı siyasət təkliflərinin 64%-i ABŞ prezident Tramp tərəfindən təklif olunan büdcədə nəzərə alınmışdır. 2018-ci ildə Pensilvaniya Universitetinin Beyin Mərkəzləri və Mülki Cəmiyyətlər Proqramı Heritage Fondunu dövlət siyasətinə təsirinə görə 1 nömrəli beyin mərkəzi elan etmişdir.

Information about the reporting organization
History: The Heritage Foundation  is a state conservative think tank based in Washington. The purpose of the Foundation, founded by Paul Weyrich, Edwin Feulner and Joseph Coors in 1973, was to provide timely and accurate with research to politician. The foundation took a leading role in the conservative movement in 1980s during the presidency of Ronald Reagan, whose policies were taken from Heritage's policy study “Mandate for Leadership”. Since then, The Heritage Foundation has continued to have a significant influence in U.S. public policy making, and is considered to be one of the most influential conservative research organizations in the United States.
Mission and action: The mission of The Heritage Foundation is to formulate and promote conservative public policies based on the principles of free enterprise, limited government, individual freedom, traditional American values, and a strong national defense. Heritage’s staff pursues this mission by performing timely, accurate research on key policy issues and effectively marketing these findings to our primary audiences: members of Congress, key congressional staff members, policymakers in the executive branch, the nation’s news media, and the academic and policy communities. Governed by an independent Board of Trustees, The Heritage Foundation is an independent, nonprofit institution. Heritage relies on the private financial support of the general public — individuals, foundations, and corporations — for its income, and accepts no government funds and performs no contract work.
Main facts: There are over 100 political experts in the fund. Last year, the Foundation held 175 briefings for Congress and presidential candidates, giving 5200 interviews on radio and television to discuss conservative policy measures, and witnessed 30 Heritage experts at Capitol Hill (US Congress). The analysis shown that 64% of the policy proposals in the Heritage Foundation's Leadership Mandate were taken into account in the proposed budget by the US President Tramp. In 2018, the University of Pennsylvania Brain Centers and Civil Societies announced the Heritage Foundation's No. 1 Center for Impact on Public Policy.