Pillə 4- Makroiqtisadi sabitlik
Orta və proqnozlaşdırıla bilən inflyasiya və sabit dövlət büdcəsi qeyri-müəyyənlikləri azaldır, sərmayə gəlirlərinin ehtimalını yaradır və biznesin etibarlılığını artırır – bunlar isə hamısı məcmu halda məhsuldarlığı artırır.
Kapitalin sürətlə hərəkət etdiyi dünyada, iqtisadi təsirlərin tənzimlənə bilməməsi, makroiqtisadi sabitliyə olan inamın itirildiyi halda kapitalın qaçışına səbəb ola bilər.
4.01 İllik inflyasiya səviyyəsinin dəyişməsi
İllik faiz dəcəsi İstehlakçı qiymət indeksinə (orta illik) uyğun dəyişir. 2016-2017-ci il üçün dəyişkən orta göstərici
Yüksək inflyasiyanın və deflyasiyanın mənfi təsirlərini daxil etmək üçün inflyasiya U şəkilli funksiya vasitəsilə normallaşdırılır.İnflyasiya faizi 0.5 və 4 aralığında olan ölkələr mümkün ən yüksək 100 qiymətini alır. Bu intervaldan kənarda qiymətlər optimal dəyərlə faktiki artırılmış dəyər arasında xətti olaraq azalır.
Mənbə: Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF)
4.02 Borc dinamikası
İndeks dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti əmsalının dəyişməsini ölçür.
Bu göstərici kateqoriyası borc dəyişikliyinin minimum və maxsimum normallaşdırılmasına əsaslanır. Borc dəyişmələrini 0-dan 100-dək olan şkalada ifadə etmək üçün hər bir ölkə müəyyən bir kateqoriyaya təyin edilir, kateqoriya isə limitləri müəyyən edir. Katiqoriya 3 kriteriyaya bölünür:ümumi kredit reytinqi, 2017-ci ildə dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti və ölkənin təsnifat dərəcəsi (1 – inkişaf etmiş ölkə olduqda, 0- ölkə zəif inkişaf etmiş ölkə olduqda).
Ölkənin ümumi kredit reytinqi hər ölkə üzrə Fitch, Standard and Poor’s (S&P) və Moody’s təşkilatlarının verdiyi reytinqləri ədədi ortası kimi hesablanır.
Ölkələrin reytinqlər üzrə təsnifləşdirilməsi:
Təsnifləşdirmə |
S&P |
Moody’s |
Fitch |
Investisiya reytinqi 1 |
AAA-dan A-dək |
Aaa-dan A1-dək |
Investisiya reytinqi 2 |
(A-) dan (BBB-) dək |
Baa3-dən Baa1-dək |
(A-) dan (BBB+) dək |
Spekulyativ reytinq |
(BB+) dan (CCC+)dək |
Ba3 – dən Caa2-dək |
(BBB-) dən (B-) dək |
Default reytinqi |
SD |
Caa1-dən C-dək |
CC və RD |
Yuxarıdakı kriteryalar əsnasında 12 hal müəyyən edilir:
ii) Əgər ölkənin orta reytinqi "investisiya reytinqi 1" və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 60% -dən aşağı olarsa, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 100-ə bərabərdir.
ii) Əgər ölkənin orta reytinqi "investisiya reytinqi 1" olduğu halda və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dən aşağı olduqda, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 90 ilə 100 arasında hesablanır.
iii) Əgər ölkənin orta reytinqi "investisiya reytinqi 1" kimi təsnif edildikdə və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dən çox olduqda, onun normallaşdırlmış borc dəyişikliyi 80 və 90 arasında hesablanır;
iv) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "investisiya reytinqi 2" kimi təsnif edildikdə və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dən aşağı olduqda, onun normalladrılmış borc dəyişikliyi 70 və 80 arasında hesablanır;
v) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "investisiya reytinqi 2" kimi təsnif edildikdə və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dən yuxarı olduqda, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 60 və 70 arasında hesablanır;
vi) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "spekulyativ", borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dan aşağı və ölkələrin təsnifatı "qabaqcıl" olduqda, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 50-60 arasında hesabanır;
vii) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "spekulyativ", borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dan yuxarı və ölkələrin təsnifatı "inkişaf edən" olduqda, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 40-50 arasında hesabanır;
vii) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "spekulyativ", borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 110% -dan yuxarı və ölkələrin təsnifatı "inkişaf edən" olduqda, onun normallaşdırlmış borc dəyişikliyi 40-50 arasında hesabanır;
viii) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "spekulyativ", borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 60% -dən aşağı və ölkələrin təsnifatı "inkişaf edən" olduqda, onun normallaşdırlmış borc dəyişikliyi 40-50 arasında hesabanır;
ix) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "spekulyativ", borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 60% -dən yuxarı və ölkələrin təsnifatı "inkişaf edən" olduqda, onun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 30-40 arasında hesabanır;
x) Əgər ölkənin orta kredit reytinqi "default" olduqda, onun normallaşdırlmış borc dəyişikliyi 0-30 arasında hesabanır;
xi) Əgər ölkə hər hansı reytinq agentliyindən kredit reytinqi almayıbsa və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 60% -dən aşağı olduğu təqdirdə, önun normallaşdırılmış borc dəyişikliyi 40 və 50 arasında hesablanır;
xii) Əgər ölkə hər hansı reytinq agentliyindən kredit reytinqi almayıbsa və borcun ÜDM-ə nisbəti əmsalı 60% -dən yuxarı olduqda, onun normallaşdırlmış borc dəyişikliyi 30 və 40 arasında hesablanır.
Müəyyən edilmiş interval daxilində borc dinamikası indiktorunun dəyərini müəyyənləşdirmək üçün normallaşdırılmış borc dəyişikliyi qiyməti hesablanır (minimum – 0, maksimum 20). Hesablama prosesinin bir hissəsi olaraq, borc dəyişikliyi 20% və ya daha yüksək olduqda, hər bir bəndin minimum həddinə bərabər bir qiymət verilir; borc dəyişikliyi 0% və ya aşağı olduqda bəndin maksimum həddinə bərabər qiymət verilir; və borc dəyişikliyi 0% və 20% arasında olduqda, iki göstərici arasındakı qiymət hesablanır.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu: hesablamalr isə Beynəlxalq Valyuta Fondu və Fitch, Moody’s, və Standard and Poor’s reyting agentliklərinin məlumatlarından istifadə edilmişdir.

Pillar 4: Macroeconomic stability
What does it capture? The level of inflation and the sustainability of fiscal policy (see Box 2 for further explanation).
Why does it matter? Moderate and predictable inflation and sustainable public budgets reduce uncertainties, set returns expectations for investments and increase business confidence—all of which boost productivity. Also, in an increasingly interconnected world where capital can move quickly, loss of confidence in macroeconomic stability can trigger capital flight, with destabilizing economic effects.
4.01 Inflation
Annual percentage change in the Consumer Price Index. | 2016–2017 moving average
Inflation is normalized in a U-shaped function to capture the detrimental effects of high inflation and deflation. Countries with inflation rates between 0.5% and 4% receive the highest possible score of 100. Outside this range, scores decrease linearly as the distance between the optimal value and the actual value increases.
4.02 Debt dynamics
Index measuring the change in public debt-to-GDP ratio, weighted by a country’s credit rating and debt level in relation to its GDP. | Difference between the 2017 and 2018 expected values of the debt-to-GDP ratio
This indicator is a category-based min-max normalization of the debt change. The debt change is the difference between the 2017 and 2018 of the debt to GDP ratio expected values. To transform the debt change value into a 0 to 100 score, each country is assigned to a specific category that determines the value boundaries. Categories are based on three criteria: general credit rating, government debt to GDP level for the year 2017, and country classification (1 if country is considered advanced, 0 otherwise according to IMF’s classification).
The general credit rating for each country is computed as the average of Fitch, Standard and Poor’s (S&P) and Moody’s credit ratings.
A country classification by rating :
Classification |
S&P |
Moody’s |
Fitch |
Investment grade 1 |
AAA to A |
Aaa to A1 |
Investment grade 2 |
A- to BBB- |
Baa3 to Baa1 |
A- to BBB+ |
Speculative rating |
BB+ to CCC+ |
Ba3 to Caa2 |
BBB- to B- |
Default rating |
SD |
Caa1 and C |
CC and RD |
Based on these criteria, 12 cases are identified:
i) if a country’s average rating is “investment grade 1” and its debt to GDP level is less than 60%, its debt change is normalized to 100;
ii) if a country’s average rating is “investment grade 1” and its debt to GDP level is less than 110%, its debt change is normalized to a score between 90 and 100;
iii) if a country’s average rating is graded as “investment grade 1” and its debt to GDP level is greater than 110%, its debt change is normalized to a score between 80 and 90;
iv) if the average credit rating is rated as “investment grade 2” and the debt level is lower than 110%, its debt change is normalized to a score between 70 and 80;
v) if the average credit rating is “investment grade 2” and the debt level is greater than 110%, its debt change is normalized to a score between 60 and 70;
vi) if the average credit rating is “speculative”, the debt level is less than 110%, and the country classification is “advanced”, its debt change is normalized to a score between 50 and 60;
vii) if the average credit rating is “speculative”, the debt level is greater than 110%, and the country classification is “advanced”, its debt change is normalized to a score between 40 and 50;
viii) if the average credit rating is “speculative”, the debt level is less than 60%, and the country classification is “developing”, its debt change is normalized to a score between 40 and 50;
ix) if the average credit rating is “speculative”, the debt level is greater than 60%, and the country classification is “developing”, its debt change is normalized to a score between 30 and 40;
x) if the average credit rating is “default”, the debt change is normalized to a score between 0 and 30;
xi) if a country does not receive a credit rating from any rating agency and its debt level is below 60%, its debt change is normalized to a score between 40 and 50; and
xii) if a country does not receive a credit rating from a rating agency and its debt is above 60% of GDP, its debt change is normalized to a score between 30 and 40.
To determine the final value of the debt dynamics indicator within the assigned boundaries, we’ve calculated the normalized debt change, which ranges from a minimum observed value of 0 and the maximum observed value of 20. As part of the normalization process, we assigned a score equivalent to the minimum value of each bracket if the debt change was 20% or higher; assigned the maximum value of the bracket if the debt change was 0% or lower; and assigned a score between the two values if the debt change was between 0% and 20%.
Source: World Economic Forum; calculations based on data from International Monetary Fund and the rating agencies Fitch, Moody’s, and Standard and Poor’s.