İyulun 19-da Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda Komissiya Katibliyinin rəhbərliyi, işçi qrupun rəhbəri və üzvləri, özəl sektor iştirakçıları və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Komissiya Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev açılış çıxışı edərək ölkənin Qlobal İnnovasiya İndeksindəki göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasında işçi qrupun fəaliyyətinin mühüm rol oynadığını qeyd edib. Bu istiqamətdə həm işçi qrup daxilində, həm də digər qrup və altqruplarla əməkdaşlığın və kommunikasiyanın davamlılığının vacibliyini vurğulayıb.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov bildirib ki, bu ilin birinci yarımili üzrə icra müddətləri yaxınlaşan və ya bitən tədbirlərin statusları barədə işçi qrupu çərçivəsində kommunikasiya davamlı olaraq aparılıb. Samir Məmmədov həmçinin tədbirlərin tam və vaxtında icrası məqsədilə hər bir qurum tərəfindən zəruri tədbirlərin görülməsinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Samir Məmmədov işçi qrupun iclasında dövlət qurumlarının və özəl sektor nümayəndələrinin iştirak etməsinin növbəti yarımil üzrə hədəflərin müəyyənləşdirilməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Daha sonra, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən işçi qrupun 2024-cü ilin birinci yarımili üzrə görülmüş işlərin hesabatları və növbəti yarımil üzrə qarşıya qoyulmuş hədəflər müzakirə edilib.
Həmçinin özəl sektor nümayəndələrinin sualları və təklifləri dinlənilib.
Tədbirdə qonaq qismində “Caspian Energy Club”ın rəhbəri və İnformasiya texnologiyaları üzrə üzvləri iştirak edib, dövlət-biznes dialoqu formatında texnologiya və innovasiyalar sahəsində mühüm yeniliklər və əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
İclasda səsləndirilmiş fikirlər əsasında işçi qrupu tərəfindən müvafiq təkliflər verilib və qərarlar qəbul edilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir.

The next meeting of the "Technology and Innovations" working group on the activities of the first half of the year was held
On July 19, the next meeting of the "Technology and Innovations" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held. The meeting was attended by the head of the Secretariat of the Commission, the head and members of the working group, private sector representatives and media representatives.
The head of the Secretariat of the Commission, Vusal Shikhaliyev, made an opening speech and noted that the work of the working group plays an important role in improving the results of the country in the Global Innovation Index. In this regard, he emphasized the importance of continuity of cooperation and communication both within the working group and with other groups and subgroups.
Samir Mammadov, head of the working group, the deputy minister of digital development and transport, mentioned that communication about the status of the tasks (actions) with deadlines due in the first half of this year was carried out continuously within the working group. Samir Mammadov also noted that necessary measures taken by each institution for the full and timely implementation of measures is highly appreciated.
Samir Mammadov emphasized that the participation of state institutions and representatives of the private sector in the meeting of the working group contributes to setting the goals for the next half of the year.
Furthermore, in accordance with the agenda of the meeting, the reports of the working group for the first half of the year 2024 and the goals set for the next half of the year were discussed by the representatives of the state institutions.
Moreover, private sector representatives voiced out their questions and proposals.
The event was held with the participation of such guests as the head of the "Caspian Energy Club" and IT members. During the event, opportunities for development and cooperation in the field of technology and innovation were discussed in the format of state-business dialogue.
Relevant proposals and decisions were made by the working group based on the opinions expressed at the meeting.
"Technology and Innovations" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings is headed by the Ministry of Digital Development and Transport.