İyunun 3-də Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Texnologiya və innovasiyalar” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda Komissiya Katibliyinin rəhbərliyi, İşçi qrupun rəhbəri və üzvləri, eyni zamanda özəl sektor nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupun 2026-cı il üzrə Fəaliyyət Planının icra statusu, tədbirlərin icrası zamanı qarşıya çıxan problemlər və müvafiq həll yolları müzakirə olunub.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov açılış nitqi ilə çıxış edərək Fəaliyyət Planının tam və vaxtında icra edilməsi, eyni zamanda “Qlobal İnnovasiya İndeksi”nin növbəti nəşrlərində ölkənin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə işçi qrupun üzvləri ilə aylıq əsasda tematik görüşlərin keçirilməsinin və Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya daxilində yaradılmış digər aidiyyəti işçi qrupları ilə müzakirələrin aparılmasının vacibliyini qeyd etdi.
Komissiya katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev isə “Qlobal İnnovasiya İndeksi”nin növbəti buraxılışının qiymətləndirilməsi üçün Dünya Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən məlumatların toplanılma prosesinin yekun mərhələsində olduğunu iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
O, “Qlobal İnnovasiya İndeksi”nə daxil olan indikatorların əhəmiyyətli hissəsinin icrasının təmin edilməsinə “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun cavabdeh olduğunu və işçi qrupun fəaliyyətinin bu istiqamətdə rolunun aparıcı olduğunu qeyd etdi.
İclasda səsləndirilmiş fikirlər əsasında İşçi qrup tərəfindən müvafiq təkliflər və qərarlar qəbul olunub.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” İşçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir (https://azranking.az/az/working-groups).

On June 3, the next meeting of the "Technology and Innovations" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings, led by the Ministry of Digital Development and Transport, was held. The meeting was attended by the leadership of the Commission Secretariat, the head and members of the Working Group, as well as representatives of the private sector.
During the meeting, the execution status of the "Technology and Innovations" working group's 2026 Action Plan, problems encountered during the implementation of measures, and respective solutions were discussed.
Delivering an opening speech, the Head of the Working Group and Deputy Minister of Digital Development and Transport, Samir Mammadov, noted the importance of conducting thematic meetings with the members of the working group on a monthly basis and holding discussions with other relevant working groups structured within the Commission on Business Environment and International Rankings to ensure the complete and timely execution of the Action Plan, as well as to further improve the country's position in upcoming editions of the "Global Innovation Index."
Vusal Shikhaliyev, Head of the Commission Secretariat, brought to the attention of the meeting participants that the data collection process by the World Intellectual Property Organization for the evaluation of the next edition of the "Global Innovation Index" is in its final stage. He noted that the "Technology and Innovations" working group is responsible for ensuring the execution of a significant portion of the indicators included in the "Global Innovation Index," and the working group's activities play a leading role in this direction.
Based on the opinions voiced during the meeting, relevant proposals and decisions were adopted by the Working Group.
For information, it should be noted that the Ministry of Digital Development and Transport leads the "Technology and Innovations" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings (https://azranking.az/az/working-groups).