Sərhəddə ticarətin aparılması görülən işlərə dair mətbuat konfransı keçirildi
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) biznes mühitinin rəqabətqabiliyyətinin  artırılması, sahibkarlar üçün daha əlverişli mühitin formalaşdırılması istiqamətində 2018-ci ilin dekabr ayı ərzində tətbiq edilən kompleks biznes islahatları istiqamətində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın işçi qrupları tərəfindən görülən işlərə, mövcud yeniliklərə dair təqdimatlar ilə silsilə mətbuat konfranslarının həyata keçirilməsi davam edir. Növbəti tədbir "Sərhəddə ticarət" üzrə gömrük sistemində görülən işlər, həyata keçirilən yeniliklərlə bağlı mətbuat konfransı keçirilib. İİTKM-in departament rəhbəri Nicat Hacızadə Prezident İlham Əliyevin biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı görülən işlər barədə ümumi məlumatlar təqdim edib. Daha sonra gömrük orqanları qarşısında müəyyənləşdirilən vəzifələrin icrası ilə bağlı ticarətin asanlaşdırılması, mal və nəqliyyat vasitələrinin sərhədkeçmə və sənədləşmə proseslərinə sərf edilən vaxtın və vəsaitin azaldılması, “Yaşıl dəhliz” buraxılış sistemi, gömrük əməliyyatlarının elektronlaşdırılmasına dair Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini İqbal Babayev və qurumun şöbə rəisi Rövşən Namazov tərəfindən təqdimat  nümayiş etdirilib.
Təqdimatda Prezident İlham Əliyevin 21 dekabr 2018-ci il tarixli Fərmanına əsasən, bu il fevralın 1-dən tətbiq edilən “Yaşıl dəhliz” buraxılış sistemilə bağlı da məlumat verilib. Bildirilib ki, sistemdən istifadə etmək məqsədilə daxil olan 500-dən çox müraciətdən 282-si müsbət cavablandırılıb, digər müraciətlərə isə baxılır. Artıq ixarcda 123, idxalda isə 159 şəxs sistemdən istifadə edir. Bu sistem istifadəçilərə gömrük-buraxılış məntəqəsindən hər hansı gömrük nəzarəti tətbiq edilmədən mal və nəqliyyat vasitələrini birbaşa öz anbarlarına aparmağa, ixrac zamanı isə gömrük əməkdaşının iştirakı olmadan mallarını yükləyərək nəqliyyat vasitəsinə müvafiq gömrük təminatını vuraraq  ölkədən çıxarmağa imkan verir. Sistemdəki bütün əməliyyatlar internetə çıxış imkanı olan istənilən məkanda elektron qaydada həyata keçirilir. Diqqətə çatdırılıb ki, sərhədkeçmə prosesinin asan və sürətli şəkildə həyata keçirilməsini təmin edən yeniliklərdən biri də “bir inspektor - bir nəqliyyat vasitəsi” layihəsidir. Bu layihə real vaxt ərzində gömrük-buraxılış məntəqəsindən keçən nəqliyyat vasitələrinin sayının bir neçə dəfə artırılmasına şərait yaradıb ki, bu da ticarətin sürətləndirilməsi üçün mühüm amillərdən hesab edilir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, təqdimatda “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə təqdim edilən gömrük xidmətləri, onlardan istifadə qaydaları barədə də məlumat verilib.

Press Conference on the Works on Trading across Borders
A number of press conferences are being carried out in the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with participation of the working groups of the Commission on Business Environment and International Ratings. During the events, the presentations on the works done by the working groups of the Commission on Business Environment and International Ratings within the frame of complex business reforms applied during December of 2018 for increasing competitiveness  of business climate and creating more favorable conditions for entrepreneurs. Subsequent event was the press conference on the works implemented and novelties in the “Trading Across Borders” customs system. CAERC Head of Department Nijat Hajizadeh provided general information about the activities carried out under the guidance of President Ilham Aliyev for increasing favorable business climate and further improving the position of Azerbaijan in international ratings. After, Deputy Chief of the State Customs Committee Iqbal Babayev and Head of Department of the named structure Rovshan Namazov delivered a presentation on facilitating trade related to the fulfillment of the tasks of customs authorities, reduction of time and amount spent for documentation of goods and transportation and their pass through the borders, “Green Corridor” gating system, as well as electronic customs operations.
During the presentation, the participants were provided with the information about the “Green Corridor” gating system that had been launched from February 1 of the current year in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev dated December 21, 2018. It was noted that 282 of more than 500 appeals had been responded positively and other applications were still being considered. At that moment, 123 persons use the system for exporting, and 159 – for importing. The system let users deliver goods and transport directly to their warehouses without any customs control at checkpoints, load goods without participation of customs officer and export them from the country upon attaching appropriate customs guarantee on the vehicle. All systems operations are implemented electronically at any place with access to the internet. Also, the project “one inspector-one vehicle” was mentioned as one of the novelties ensuring quick and easy process of crossing the border. Due to the project, the number of vehicles passing through customs checkpoints in real time has increased, and it is considered as an important factor for accelerating trade. It should be noted that the presentation was also about the customs services provided by “Electronic Government” portal, and rules of their use.