Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində görülən işlər müzakirə edilib
05 dekabr 2024-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə onlayn görüş keçirilib. Kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində yeniliklərə həsr olunmuş görüşdə biznes subyektləri, KOB dostları və startapçılar iştirak ediblər.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin əməkdaşı Aynur Hacıyeva təqdimatla çıxış edərək Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə həyata keçirilən yol xəritəsi çərçivəsində bir sıra yeniliklərin tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb. Təqdimat zamanı sahibkarlığın təşviqi və biznesə başlamaq üçün yaradılmış müasir qeydiyyat sistemləri, biznesin elektronlaşdırılması ilə bağlı tədbirlər, onlayn qeydiyyat sisteminin üstünlükləri barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, onlayn qeydiyyatın tətbiqində məqsəd biznesə başlama prosedurlarının sadələşdirilməsi, vaxta qənaət, şəffaflığın təmin olunması, sahibkarlarla ünsiyyətinin minimuma endirilməsi və vətəndaş məmnunluğunun artırılmasıdır. Görüş iştirakçılarına vergi ödəyicilərinin elektron qeydiyyatı istiqamətində əldə edilmiş nəticələr, xarici investisiyalı MMC-lərin elektron qeydiyyatı və bu sahədə rəqəmsallaşmanın pozitiv dinamikası barədə məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikasının Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun fəaliyyətinə rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir.

An online meeting was held jointly organized by the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) on December 05, 2024. The meeting, dedicated to innovations in the field of state registration of commercial legal entities, was attended by business entities, SME friends, and startups.
Aynur Hajiyeva, representative of STS Taxpayer Registration and Accounting Department, made a presentation and drew attention to a number of innovations within the framework of the roadmap implemented under the "Business Entry" indicator of the World Bank Group's "Business Ready" report.
During the presentation, information was provided on modern registration systems created to promote entrepreneurship and start a business, measures related to the electronicization of business, and the advantages of the online registration system.
It was stated that the purpose of introducing online registration is to simplify business start-up procedures, save time, ensure transparency, minimize communication with entrepreneurs, and increase citizen satisfaction. The meeting participants were informed on the results achieved in the field of electronic registration of taxpayers, electronic registration of foreign-invested LLCs, and the positive dynamics of digitalization in this area, and their questions were answered.
It should be noted that the activities of "Business Entry" working group of the Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan are managed by the State Tax Service under the Ministry of Economy.