Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə tədbirlərin icra vəziyyəti müzakirə olunub
2024-cü il 3 may tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Fiziki infrastruktur” işçi qrupunun “Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə altqrupu”nun video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclas çərçivəsində altqrupa üzv olan qurumlar tərəfindən “Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə 2024-cü il üçün Yol Xəritəsi”ndə icraçısı olduğu tədbirlər üzrə 01.05.2024-cü il tarixinədək görülən işlərə dair hesabat təqdim edilib.
Bununla yanaşı, Komissiyaya təqdim olunan layihələr barədə məruzələr zamanı iclas iştirakçılarını maraqlandırılan suallar cavablandırılıb, Yol Xəritəsinin icrası, qarşıda duran məsələlər ilə bağlı ümumi müzakirələr aparılıb.
Hesabat xarakterli iclasda ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrindən istifadə üzrə zəruri infrastrukturun yaradılması sahəsində ən son yeniliklər və bu sahədə prioritetlər barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, ekoloji təmiz və təhlükəsiz (yeni) nəqliyyat vasitələrinin əldə edilməsi üçün maliyyə əlçatanlığının artırılması üzrə təkliflərin hazırlanması davam etdirilir və yaxın müddətdə bu sahədə konkret təkliflər baxılmaq üçün aidiyyəti üzrə təqdim olunacaqdıır.
İclasın yekununda Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev bütün iştirakçılara təşəkkürünü bildirərək, Yol Xəritəsinin icrasında ilkin nəticələrin əldə olunmasını müsbət qiymətləndirib, eləcə də Yol Xəritəsinin mərhələli icrası prosesinin daha da intensiv həyata keçirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, İşçi qrup çərçivəsində görülən işlər, əldə edilən nailiyyətlər barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılması tapşırığı verilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, altqrupa rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi həyata keçirir.

The status of implementation of measures to stimulate the use of environmentally clean and safe vehicles and improve infrastructure was discussed
On May 3, 2024, the next meeting of the Subgroup on "Stimulation the use of environmentally clean and safe vehicles and improving the infrastructure" of "Physical infrastructure" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held in the video-conference format.
Within the framework of the meeting, the subgroup member institutions presented a report on the work carried out until 01.05.2024 on the measures implemented in the "Road Map for 2024 on stimulating the use of environmentally friendly and safe vehicles and improving infrastructure".
In addition, during the reports on the projects presented to the Commission, the questions of the participants of the meeting were answered, and general discussions were held regarding the implementation of the Road Map and the upcoming issues.
In the debriefing meeting, information was provided on the latest innovations and priorities in the field of creating the necessary infrastructure for the use of environmentally friendly and safe vehicles.
It was noted that proposals for increasing financial availability for the acquisition of ecologically clean and safe (new) vehicles are being prepared, and specific proposals in this field will be submitted for consideration in the near future.
At the end of the meeting, the head of the Secretariat of the Commission, Vusal Shikhaliyev, expressed his gratitude to all the participants, positively evaluated the initial results achieved in the implementation of the Road Map, and also drew attention to the need for more intensive implementation of the Road Map's phased implementation process.
At the same time, the members of the group were tasked to inform the public about the work done within the framework of the working group and the achievements.
Please note that the management of the subgroup is carried out by the Azerbaijan Land Transport Agency under the Ministry of Digital Development and Transport.