Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” işçi qrupunun 28 dekabr 2023-cü il tarixində video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2023-cü il üzrə Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyəti müzakirə olunmuşdur. Bununla bağlı olaraq “Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri” public hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədr müavini Elşad Məmmədov ətraflı çıxış etmiş və iclas iştirakçılarının suallarını cavablandırmışdır.
E.Məmmədov öz çıxışında 2023-cü il 17 noyabr tarixli 2354 nömrəli Fərmanla bağlı da iclas iştirakçılarına məlumat vermişdir. Sözügedən Fərman müxtəlif qurumlar tərəfindən verilən, hüquqların qeydiyyata alınması üçün əsas olan sənədlərin rəqəmsal formata keçirilməsini, vətəndaşların qeydiyyat orqanına gəlmədən daşınmaz əmlakla bağlı müvafiq əməliyyatları həyata keçirməsini nəzərdə tutur. Daşınmaz əmlaka hüquqların qeydiyyatı sahəsində hazırda tətbiq olunan “bir pəncərə” prinsipi notarial qaydada təsdiq edilmiş sənədlər əsasında təkrar qeydiyyatla bağlı məsələləri tənzimləyirsə, 2354 nömrəli Fərman bu prinsipin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və hüquqların ilkin qeydiyyatı hallarına da şamil olunması deməkdir.
Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə sahəsində xidmətlər baş idarəsində Nəzarət-analitik iş üzrə qrupun rəhbəri Leyla Bərxudarzadə daşınmaz əmlakın alqı-satqısının notariat qaydasında təsdiq edilməsi zamanı “vahid ödəniş tapşırığı” və onun tətbiqindən bəhs etmişdir. “Vahid ödəniş tapşırığı” daşınmaz əmlakın notarial qaydada satışı və onun üzərində hüquqların qeydiyyatı üçün tələb olunan bütün ödənişlərin (yüklülük haqqında məlumatın əldə olunması, müqavilənin notarius tərəfindən təsdiqlənməsi, çıxarışın verilməsi, vergi tutulması, icbari sığortanın tutulması və s.) notarius tərəfindən verilən müvafiq ödəniş tapşırığı əsasında mərkəzləşdirilmiş qaydada ödənilməsini nəzərdə tutur.
İclasda həmçinin “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” indikatoru üzrə 2024-cü ilə dair Yol Xəritəsinin hazırlanması üzrə müzakirələr aparılmışdır. Müzakirələrin nəticəsinə uyğun olaraq qərara alınmışdır ki, işçi qrupunun üzvləri tərəfindən Yol Xəritəsinin layihəsi ilə bağlı təkliflər təqdim olunsun.
İclasda “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” işçi qrupunun üzvləri, habelə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri iştirak etmişdir.

On December 28, 2023, the meeting of the "Location of business (registration and lease of property)" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held in video-conference format.
At the meeting, the implementation status of the measures planned in the Road Map for 2023 regarding the implementation of improvements in the relevant field related to the "Location of business (registration and rental of property)" indicator was discussed. In this regard, Elshad Mammadov, Deputy Chairman of the Management Board of the public legal entity "State Cadastre and Registry of Real Estate" made a detailed speech and answered the questions of the meeting participants.
In his speech, E. Mammadov also informed the meeting participants about Decree No. 2354 dated November 17, 2023. He said that Decree envisages the transfer of the documents issued by various registration offices, which are the basis for the registration of rights, to a digital format, and for citizens to carry out relevant operations related to real estate without coming to the registration body. If the "one stop shop" principle currently applied in the field of registration of rights to real estate regulates issues related to the registration based on notarized documents, Decree No. 2354 means expanding the scope of this principle and applying it to cases of initial registration of rights.
Leyla Barkhudarzadeh, the head of the Supervisory-analytical work group at the Ministry of Justice's Head department of services in the field of justice, spoke about the "single payment order" and its application during the notarial approval of the purchase and sale of real estate. "Single payment order" is the corresponding payment issued by the notary for all payments required for the notarial sale of real estate and the registration of rights over it (acquiring information about encumbrance, notarizing the contract, issuing an extract, collecting taxes, collecting compulsory insurance, etc.) provides for centralized payment on the basis of the order.
At the meeting also was discussed the preparation of the Road Map for 2024 for the "Registration and lease of property" indicator. According to the results of the discussions, it was decided that the members of the working group would submit proposals regarding the draft of the Road Map.
The meeting was attended by the members of the "Location of business (registration and lease of property)" working group, as well as the Head of the Secretariat of the Commission for Business Environment and International Ratings.