Dövlət Vergi Xidmətində yeni rəqəmsal xidmətlərlə bağlı dəyirmi masa təşkil edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində konsaltinq şirkətləri və müstəqil ekspertlərin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Görüşün əsas məqsədi Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən hazırlanmış bir sıra yeni rəqəmsal xidmətlərlə bağlı məlumatlandırmanın aparılması olub.
Dəyirmi Masada çıxış edən DVX-nin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Nicat İmanov bildirib ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın tərkibində fəaliyyət göstərən “Biznesə daxilolma” və “Vergi və hesabatlılıq” işçi qruplarında özəl sektorun inkişafına əlverişli imkan yaradan qaydaların və təcrübələrin tətbiqi ilə əlaqədar layihələr geniş müzakirə olunur. Aparılan işlər çərçivəsində vergitutma qaydalarının keyfiyyətinin artırılması, asan və effektiv xidmət infrastrukturunun qurulması, eləcə də vergi qanunvericliyinin müddəalarının aydınlığının təmin edilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd olunub ki, Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Vergitutma” və “Biznesə daxilolma” indikatorları üzrə həyata keçirilən yol xəritələri çərçivəsində irəli sürülmüş təkliflər əsasında DVX tərəfindən bir sıra yeni rəqəmsal xidmətlər hazırlanıb.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin rəis müavini Hüsniyyə Abdullayeva “Xarici investisiyalı MMC-nin elektron qeydiyyatı” və “Yerli və xarici investisiyalı MMC-nin qeydiyyat məlumatlarının elektron dəyişikliyi” barədə xidmətlərlə bağlı təqdimat edib. Görüş iştirakçılarına xarici investisiyalı MMC-lərin elektron qeydiyyatı, həmçinin yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron məlumat dəyişikliyi ilə bağlı xidmət barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, vergi ödəyiciləri MMC-nin adı, hüquqi ünvanı, Müşahidə Şurasının tərkibi, qanuni təmsilçisi, təsisçiləri, nizamnamə kapitalı və s. kimi məlumatları elektron şəkildə dəyişə bilərlər.
DVX-nin Beynəlxalq vergitutma və vergi monitorinqi baş idarəsinin şöbə rəisi Emil Həsənov “Qeyri-rezidentlərin elektron xidmətlər üzrə ƏDV qeydiyyatı” xidməti barədə təqdimatla çıxış edib. Görüş iştirakçılarına rəqəmsal xidmətlərin vergiyə cəlb olunması üzrə görülmüş işlər, ƏDV Portalının (ecommerce.e-taxes.gov.az) mahiyyəti və qeyri-rezidentlərin bu portalda qeydiyyat prosesi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, artıq DVX tərəfindən “Apple Distribution International Limited” şirkəti ƏDV məqsədləri üçün elektron qaydada vergi uçotuna alınıb.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinə xidmət baş idarəsinin əməkdaşı Turan Əlizadə “Vergi ödəyicisinin digər vergi ödəyicilərinin vergi orqanında olan məlumatlarına çıxış əldə etməsi” layihəsi barədə təqdimat edib. Bildirib ki, layihənin reallaşdırılması nəticəsində kontragentlərlə işin risklərinin qiymətləndirilməsi, vergi ödəyiciləri arasında müqavilələrin bağlanılması mərhələsində bir-biri haqqında DVX-nin müvafiq bazasında olan məlumatların əldə edilməsi üçün imkan yaranacaq, ödəyicilərin şəffaf və qanunvericilik çərçivəsində fəaliyyət göstərmələri təşviq olunacaq. Layihə hazırda yekunlaşma mərhələsindədir və tezliklə vergi ödəyicilərinin istifadəsinə veriləcək.
Dəyirmi Masada “Caspian Energy Club”, “BM Morrison Partners”, “Ekvita”, “Dentons Europe (Central Asia) Limited, "Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu"nun nümayəndələri, həmçinin müstəqil ekspertlər iştirak ediblər. Konsaltinq şirkətlərinin və ekspertlərin sualları cavablandırılıb, onları maraqlandıran məsələlər barədə məlumat verilib.

Round-table meeting was held at the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy with the participation of consulting companies and independent experts. The main purpose of the meeting was to provide information on a number of new digital services developed by the State Tax Service.
Speaking at the round-table meeting, Nijat Imanov, Head of the Tax Policy Department of the State Tax Service, said that projects related to the application of rules and practices that create favorable opportunities for the development of the private sector are being widely discussed in the “Business Entry” and “Tax and Accountability” working groups operating within the framework of the Commission on Business Environment and International Rankings. Within the framework of activities implemented, improving the quality of taxation rules, establishing an easy and effective service infrastructure, as well as ensuring the clarity of tax legislation provisions are of particular importance. It was noted that a number of new digital services have been developed by the State Tax Service based on the proposals put forward within the framework of the roadmaps implemented on the “Taxation” and “Business Entry” indicators of the World Bank Group’s “Business Ready” report.
Deputy Head of the STS Taxpayers Registration and Accounting Department Husniyya Abdullayeva made a presentation on the services “Electronic registration of LLCs with foreign investment” and “Electronic change of registration data of LLCs with local and foreign investment”. The meeting participants were informed on services related to electronic registration of LLCs with foreign investment, as well as electronic data change of LLCs with local and foreign investment. It was noted that taxpayers can change information such as the name of the LLC, legal address, composition of the Supervisory Board, legal representative, founders, authorized capital, etc. electronically.
Emil Hasanov, head of the STS International Taxation and Tax Monitoring Department of the State Tax Administration, made a presentation on the "VAT registration for electronic services of non-residents" service. The participants of the meeting were provided detailed information on activities implemented towards taxation of digital services, the nature of the VAT Portal (https://ecommerce.e-taxes.gov.az) and the registration process of non-residents on this portal. It was noted that "Apple Distribution International Limited" company has already been electronically registered for VAT purposes in STS.
Turan Alizadeh, representative of the STS Taxpayer Service Department, made a presentation on the project "Taxpayer access to the information of other taxpayers in the tax authority". He accented, that as a result of the implementation of the project, it would be possible to obtain information about each other in the STS relevant database at the stage of assessing the risks of work with counterparties, concluding contracts between taxpayers, and encouraging taxpayers to operate transparently and within the framework of legislation. The project is currently under finalization and will soon be made available to taxpayers.
Representatives of "Caspian Energy Club", "BM Morrison Partners", "Ekvita", "Dentons Europe (Central Asia) Limited", "Veysaloglu Group of Companies", as well as independent experts participated in the round-table meeting. The questions of the consulting companies and experts were answered, and they were provided with information on related issues.