Mayın 22-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın təsdiq etdiyi Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” layihəsinin “Biznesə daxilolma” və “Vergitutma” indikatorları ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol xəritələrinin təqdimat mərasimi keçirilib. “Biznesə daxilolma” və “Vergitutma” üzrə işçi qruplara İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti rəhbərlik edir.
Təqdimat mərasimində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Mərkəzi Bank, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Vəkillər Kollegiyası, “Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyası” İctimai Birliyi, həmçinin işçi qruplarına daxil olan bir sıra ictimai birliklər, biznes assosiasiyaları və aparıcı konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
“Vergi və hesabatlılıq” İşçi qrupunun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev və “Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva tədbir iştirakçılarını salamlayıb, müvafiq sahələrdə aparılan işlər barədə məlumat veriblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri, Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev Dünya Bankının “Business Ready” layihəsi barədə danışıb, bu layihənin ölkədə biznes sahələrinin funksionallığı, bütövlükdə özəl sektorun inkişafına təsir göstərən biznes qaydaları və dövlət xidmətlərinin müqayisəli qiymətləndirilməsi kimi komponentlərə söykəndiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, layihə çərçivəsində iki mühüm istiqamət - “Biznesə daxilolma” və “Vergitutma” indikatorları əhatə olunub ki, bu sahələrdə ötən dövrdə 2 illik yol xəritələri həyata keçirilib. 2024-cü il üçün təsdiq edilmiş yeni yol xəritələri isə mövcud proseslərin daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasını, nəzərdə tutulan və hüquqi-texniki prosesləri yekunlaşmaqda olan bir sıra yeniliklərin həyata keçirilməsini əhatə edəcək.
Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəis müavini, “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun rəhbəri Samirə Musayeva iclas iştirakçılarına “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə Yol Xəritəsi, onun alt indikatorları və komponentləri barədə ümumi məlumat verib, kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində aparılan islahatlar barədə danışıb.
«Biznesə daxilolma» indikatoru ilə bağlı Yol Xəritəsi üzrə 2022-2023-cü illərdə həyata keçirilmiş islahatlar barədə danışan S.Musayeva 30-dək tədbirin həyata keçirildiyini, Azərbaycan Respublikasının qanunlarına, o cümlədən “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində və Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” qanunlara dəyişiklik layihələrinin hazırlandığını qeyd edib. Bildirilib ki, görülmüş işlər nəticəsində kommersiya hüquqi şəxsin məlumat dəyişikliyinin elektron qaydada həyata keçirilməsi ilə bağlı texniki imkanlar yaradılıb, kommersiya hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı “SİMA” elektron imzası tətbiq edilib, informasiya resursları təkmilləşdirilib, sahibkarlıq subyektləri bu haqda məlumatlandırılıb.
“Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi 2 altindikator üzrə 4 komponent çərçivəsində 16 müxtəlif tədbirin icrasını nəzərdə tutur. Həmçinin xarici investisiyalı kommersiya qurumlarının qeydiyyatı ilə bağlı bir sıra yeniliklər tətbiq olunacaq. Görüləcək işlər çərçivəsində qeydiyyat prosesində iştirak edən dövlət orqanlarının məlumat bazalarının əlaqələndirilməsi prosesinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə əlaqədar texniki imkanın yaradılması, kommersiya hüquqi şəxslərə dair qeydə alınmış məlumatlardakı sonrakı dəyişikliyin (təsisçi və rəhbər dəyişikliyi) proaktiv olaraq qeydiyyat orqanı tərəfindən qeydiyyata alınması imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Tədbirdə çıxış edən Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə sahəsində xidmətlər baş idarəsinin Nəzarət- analitik iş üzrə qrupunun rəhbəri Leyla Bərxudarzadə xarici rəsmi sənədlərin dövriyyəsinin sadələşdirilməsi və xarici mənşəli sənədlərin autentifikasiyası üzrə tədbirlərin icrası sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, xarici mənşəli sənədlərin tərcümə xidmətlərinin vahid mühitdə təşkili məqsədilə xidmət portalı yaradılacaq.
Dövlət Vergi Xidmətinin İqtisadi təhlil və proqnozların icrasına nəzarət baş idarəsinin İqtisadi təhlil şöbəsinin rəisi Telman Məmmədov həyata keçirilən layihələr, “Vergitutma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulan tədbirlər barədə təqdimat edib.
Bildirilib ki, “Vergitutma” indikatoru üzrə 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi 6 altindikator üzrə 9 komponent çərçivəsində 42 müxtəlif tədbirin icrasını nəzərdə tutur. Bunlar vergi qaydalarının aydınlığı və şəffaflığını, ətraf mühit vergilərini, vergi inzibatçılığının rəqəmsallaşdırılmasını, vergi auditi, mübahisələrin həlli mexanizmi və vergi orqanında idarəetmə tədbirlərini əhatə edir.
Sonra iclasda “Ernst & Young Holdings (CİS) B.V.” şirkətinin Azərbaycan Respublikasındakı filialının Hüquq xidmətinin rəhbəri Məmməd Balacanov əlverişli biznes mühitinin yaradılması istiqamətində dövlət-biznes dialoqu platformasının rolu barədə danışıb.
İşçi qrupların üzvləri yeni yol xəritələrindən gözləntilərini ifadə edib, həyata keçirilən tədbirlərin özəl sektor üçün gətirəcəyi faydaların əhəmiyyətini vurğulayıblar. İclasda biznesin qeydiyyatı və vergitutma sahəsində olan bir sıra məsələlər müzakirə edilib.
“Vergi və hesabatlılıq” İşçi qrupunun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev işçi qrupların özəl sektor, ictimai birliklər və konsaltinq şirkətləri tərəfindən təqdim ediləcək bütün təkliflərin müzakirəsi üçün səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” layihəsinin “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol xəritəsi”, habelə “Vergitutma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol xəritəsi ötən ay Azərbaycanın Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq olunub.

On May 22, a presentation ceremony of the Roadmaps for 2024 was held on the implementation of improvements and communication in the relevant field related to the "Entering into Business" and "Taxation" indicators of the World Bank Group's "Business Ready" project approved by the Commission for Business Environment and International Ratings. The working groups on "Entering into business" and "Taxation" are headed by the State Tax Service under the Ministry of Economy.
At the presentation ceremony, the State Tax Service under the Ministry of Economy, the Ministry of Justice, the Ministry of Finance, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Statistics Committee, the Central Bank, the Small and Medium Business Development Agency, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, the Bar Association, "Azerbaijan Association of Accountants and Risk Professionals" Public Union, as well as a number of public unions, business associations and representatives of leading consulting companies, included in the working groups, participated.
Head of the "Tax and Accountability" Working Group, Deputy Head of the State Tax Service Ilkin Valiyev and Head of the "Entering into Business" Working Group, Deputy Head of the State Tax Service Samira Musayeva greeted the event participants and informed them about the work carried out in the relevant fields.
Vusal Shikhaliyev, the sector manager of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the head of the Secretariat of the Commission, spoke about the "Business Ready" project of the World Bank, and pointed out that this project is based on such components as the functionality of business areas in the country, business rules affecting the development of the private sector as a whole, and comparative evaluation of public services. It was reported that within the framework of the project, two important directions - "Entry into business" and "Taxation" indicators were covered, and 2-year road maps were implemented in these areas in the past period. The new road maps approved for 2024 will include raising the existing processes to a higher level, implementing a number of innovations, which are planned and legal-technical processes are being finalized.
Samira Musayeva, deputy head of the State Tax Service, head of the "Entering into Business" working group, gave general information to the meeting participants about the Road Map of the "Entering into Business" indicator, its sub-indicators and components, and talked about the reforms carried out in the field of state registration of commercial legal entities.
Talking about the reforms implemented in the Road Map in 2022-2023 related to the indicator "Entering into business", S. Musayeva said that up to 30 measures have been implemented, according to the laws of the Republic of Azerbaijan, including "On State Registration and State Register of Legal Entities", "Azerbaijan He noted that drafts of amendments to the laws "On Amendments to the Labor Code of the Republic of Azerbaijan and Civil Code of the Republic of Azerbaijan", "On Amendments to the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan" are being prepared. It was reported that as a result of the work carried out, technical possibilities were created for the electronic change of information of a commercial legal entity, "SIMA" electronic signature was applied during the online registration of a commercial legal entity, information resources were improved, and business subjects were informed about it.
The Roadmap for 2024 for the "Entering into business" indicator envisages the implementation of 16 different measures within the framework of 4 components for 2 sub-indicators. Also, a number of innovations related to the registration of foreign-invested commercial institutions will be implemented. Within the framework of the work to be done, expanding the scope of the process of coordinating the databases of state bodies involved in the registration process, creating a technical possibility related to the maintenance of the register of beneficial owners, the possibility of proactively registering subsequent changes in the registered data on commercial legal entities (changes in the founder and manager) by the registration authority. is supposed to be created.
Speaking at the event, Leyla Barkhudarzadeh, the head of the supervisory-analytical work group of the Ministry of Justice's main department of services in the field of justice, informed about the measures implemented in the field of simplifying the circulation of foreign official documents and the implementation of measures for the authentication of documents of foreign origin. It was noted that a service portal will be created in order to organize the translation services of documents of foreign origin in a unified environment.