24-27 Oktyabr tarixlərində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ölkədə biznes və investisiya mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin reytinqinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı işçi qrupların müzakirələri keçirilib. Müzakirələrdə sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühitinin yaradılması, ölkənin investisiya cəlbediciliyinin artırılması, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsinə və bu istiqamətdə digər zəruri tədbirlərin görülməsinə dair təkliflərin hazırlanması prosesi davam etdirilib. Müzakirələrdə qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması üçün yeni imkanlar yaradılıb. Bir neçə gün davam edən görüşlər zamanı Azərbaycanda aparılan islahat istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, bu islahatların əsas istiqamətləri müzakirə edilib və növbəti dönəm üzrə tədbirlər planından danışılıb. Həmçinin mütərəqqi tənzimləmə və hüquq tətbiqetmə praktikasına nail olunması üçün, ölkədə rəqabət mühitinin vəziyyətini təhlil etmək, sahibkarlığın inkişafı və onun rəqabət qabiliyyətinin daha da yüksəldilməsini təmin edəcək rəqabət mühitinin formalaşmasının vacibliyi vurğulanıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində keçirilən görüşlər zamanı işçi qrupların bundan sonra da davamlı fəaliyyət göstərməsi qərara alınıb. Bununla bağlı olaraq, işçi qruplarının daxili müzakirələri nəticəsində tərtib ediləcək “Fəaliyyət Planı”nın ilkin strukturu müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya” haqqında əsasnamə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilib. Komissiya və Komissiyanın Katibliyinin fəaliyyət istiqamətləri, hüquqları və vəzifələri üzrə biznes mühitinin və beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılmasını təmin edəcək məsələlərin həlli ilə bağlı proqram və layihələr hazırlamaq, onların hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün yerli və xarici ekspertləri cəlb etməkdir.

Meetings were held on preparation of "Action Plan" with the working groups of the Commission on Business Environment and International ratings
On 24-27 October, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication held discussions with working groups on increasing the availability of business and investment environments in the country and further improving the country's rating at international ratings.In the discussions  the process of drafting proposals to improve the legislation and administration and to undertake other necessary measures in this direction has been continued in order to ensure the optimal profitability of entrepreneurial activity and to create a business environment based on competitive principles, increase investment attractiveness of the country and further improve Azerbaijan's position at international ratings. The discussions highlighted that, as a result of the economic reforms led by President Ilham Aliyev, new opportunities were created to increase the business environment and improve the country's position in international ratings. The exchange of views on the reform trends took place in Azerbaijan during a few days of meetings, the main directions of these reforms were discussed and the action plan for the next period was spoken. The importance of competitive environment in the country to analyze the competitive environment, develop entrepreneurship and improve its competitiveness was also emphasized in order to achieve progressive regulatory and law enforcement practice.During the discussions at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication it was decided that the working groups would continue to function continuously.In this regard, as a result of the internal discussions of working groups the initial structure of the "Action Plan" to be drafted was discussed.
Note that,the Regulation on the “Business Environment and International Rating Committee” was approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 27, 2018. Activities of the Commission and Commission Secretariat, to involve local and foreign experts in the preparation, preparation and implementation of programs and projects to address the issues that will improve the position of Azerbaijan in the business environment and international ratings.