14 dekabr 2023-cü il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Beynəlxalq ticarət” işçi qrupunun video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda müvafiq dövlət qurumlarının, həmçinin özəl sektorun nümayəndələrinin iştirakı ilə işçi qrupun Yol xəritəsində nəzərdə tutulmuş bəndlərin icrası ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır. Həmçinin Dünya Bankının “B-Ready” layihəsinin Beynəlxalq ticarəti indikatoru üzrə sorğuya verilmiş cavabların yenilənmiş versiyası və gələcəkdə müvafiq reytinqlərdə ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bu istiqamətdə işçi qrupun rəhbəri tərəfindən aidiyyəti üzrə tapşırıqlar verilmiş və gələcəkdə atılacaq addımlara dair tövsiyələr verilmişdir.
İclasda həmçinin müvafiq sahədə təkmilləşdirmələrin aparılması məqsədilə ”Beynəlxalq ticarət” işçi qrupunun tərkibində Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbərliyində yaradılmış “Sərhəddə ticarət üzrə dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması” altqrupu barədə məlumat verilmiş və hazırda altqrupun Yol xəritəsinin hazırlanması barədə işlərin görüldüyü bildirilmişdir.
Son olaraq işçi qrupun və Komissiyanın katibliyinin rəhbərləri tərəfindən işçi qrupun gələcək fəaliyyəti, o cümlədən qarşıdakı dövr üzrə Yol xəritəsinin hazırlanması üzrə görülən işlərə dair tövsiyələr verilmiş və müvafiq Yol xəritəsinə salınacaq bir sıra bəndlər üzrə müzakirələr aparılmışdır.

The next virtual meeting of the "International trade" Working group was held in video-conference format
The next virtual meeting of the "International trade" Working Party under the Commission on Business Environment and International Ratings was held in video-conference format, on December 14, 2023,
Discussions were held regarding the implementation of the items provided for in the Roadmap of the Working Party with the participation of representatives of the relevant state institutions and the private sector at the meeting. Also, the views were exchanged on the updated version of the responses to the survey on the International trade indicator of the “B-Ready” project of the World Bank and the improvement of the country's position in the relevant ratings in the future. In this direction, the Chair of the Working Party assigned relevant tasks and gave some recommendations on the steps to be taken in the future.
During the meeting the participants were also informed about the subgroup of "Increasing the efficiency of state services on cross-border trade" created under the leadership of the State Customs Committee within the "International trade" Working Party in order to carry out improvements in the relevant field and it was reported that currently the work on the preparation of the Roadmap of the subgroup is in progress.
Finally, some recommendations were given by the Chair of the Working party and Head of the secretariat of the Commission on the future activities of the Working Party, including the ongoing work on the preparation of the Roadmap for the upcoming period, and discussions were held on a number of items to be included in the relevant Roadmap.