10 sentyabr 2024-cü il tarixində saat 11:00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
“Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Energetika Nazirliyinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2024-cü il üzrə fəaliyyət planının 1-ci yarımilliyi üzrə görülmüş işlər müzakirə edilmiş, qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, dövlət tənzimlənməsi yükü, borc dinamikası, monetar azadlıq, qlobal İnnovasiyalar İndeksi habelə təbii resursların effektiv idarə edilməsi ilə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin icra edilməsi, dövlət tənzimlənməsi yükünün optimallaşdırılması və təbii resursların effektiv idarə edilməsi barədə tədbirlərin icra edilməsi çərçivəsində növbəti yarımillik ərzində işlərin dahada effektiv idarəedilməsi qərarı alınmışdır.
İclasda həyata keçirilən tədbirlərin effektivliyi qiymətləndirilmiş, qarşıdakı dövrdə atılacaq addımlar müəyyən olunmuşdur. İşçi qrupunun üzvləri ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişafını təmin etmək üçün fəal müzakirələr aparmış və gələcək planlar üzrə razılaşmalar əldə etmişdirlər.

On September 10, 2024, at 11:00 AM, a meeting of the Business Environment and International Rankings Commission's Effective Management and Macroeconomic Indicators Working Group was held via the Webex platform.
Representatives from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Statistical Committee, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the Ministry of Energy participated in the meeting. During the session, the group reviewed the progress made during the first half of 2024 in relation to the activity plan and engaged in discussions about upcoming issues.
Key discussion topics included ensuring budget transparency, enhancing debt sustainability, government regulation burden, debt dynamics, monetary freedom, the Global Innovation Index, and effective management of natural resources.
As a result of the meeting, decisions were made to implement measures to improve the country’s international rankings, optimize the government regulation burden, and enhance the effective management of natural resources over the next six months. The effectiveness of the measures taken was evaluated, and the steps to be taken in the upcoming period were determined. The working group members engaged in active discussions to ensure the country’s sustainable economic development and reached agreements on future plans.