“Vergi və hesabatlılıq” üzrə işçi qrupun ilin yekun hesabat iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun geniş tərkibdə ilin yekun hesabat iclası keçirilib. Tədbirdə Dövlət Vergi Xidməti (DVX), Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Dövlət Statistika Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Auditorlar Palatası, Vəkillər Kollegiyası, eləcə də biznes assosiasiyaları və aparıcı konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Vergitutma” indikatoruna dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi”nin icra vəziyyətinin ümumiləşdirilmiş yekun hesabatı dinlənilib, görülmüş işlər, 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsinin hazırlanması istiqamətində təkliflər müzakirə edilib.
Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini, işçi qrupun rəhbəri İlkin Vəliyev tədbir iştirakçılarına “Vergitutma” indikatoru üzrə Yol Xəritəsi çərçivəsində 2023-cü ildə görülmüş işlər, vergitutma qaydalarının keyfiyyəti, vergi administrasiyası tərəfindən təqdim edilən xidmətlər, vergi yükü və vergi sistemlərinin səmərəliliyi alt indikatorları üzrə həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, 3 əsas altindikator, 9 komponenti əhatə edən Yol Xəritəsi üzrə 54 tədbir üzrə işlər həyata keçirilib. Bu tədbirlərin əsas hissəsi üzrə işlər bitsə də, bir sıra tədbirlər mütəmadi xarakter daşıyır, bəziləri üzrə müxtəlif layihələrin, qanunvericilik təşəbbüslərinin həyata keçirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxәliyev Yol Xəritəsi üzrə həyata keçirilən tədbirlərin nəticələrinin müsbət olduğunu, növbəti mərhələdə daha hədəfli məqsədlər və layihələr üzrə işlərin davam etdirilməsi zərurətini vurğulayıb. V.Şıxəliyev biznes mühitinin yaxşılaşması və vergi ödəyicilərinin mənafelərinə xidmət edən bir sıra layihələr üzrə daha geniş məlumatlandırma tədbirlərinin aparılmasının vacibliyini, həmçinin, özəl sektorun vergitutma məsələlərində mövqe və rəylərinin əldə edilməsi ilə 2024-cü ildə həyata keçiriləcək tədbirlərin səmərəliliyinin artırılması imkanlarını diqqətə çatdırıb.
İclasda iştirak edən özəl biznes nümayəndələri vergitutma sahəsində rastlaşdıqları bəzi məsələlərlə bağlı çıxış ediblər. Xüsusilə ölkəyə avtomobil idxalında yaranmış vəziyyət ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər. 2024-cü ildə sahibkarlıq assosiasiyaları ilə görüşlərin intensivləşdirilməsi zərurəti qeyd olunub.
İşçi qrupun rəhbəri İlkin Vəliyev özəl sektor və konsaltinq şirkətləri ilə sıx əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini vurğulayıb.

The final report meeting Business environment and international ratings Commission of the working group on "Tax and Accountability," led by the State Tax Service under the Ministry of Economy, was held. The event was attended by the State Tax Service (STS), the Ministry of Justice, the Ministry of Finance, the Central Bank, the State Statistics Committee, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Small and Medium Business Development Agency, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, the Chamber of Auditors, the Bar Association, as well as representatives of business associations and leading consulting firms.
During the meeting, the overall progress of the implementation of the "Road Map" for the "Taxation" indicator of the "Doing Business Environment" project of the World Bank Group for the years 2022-2023 was discussed. Achievements were reviewed, and proposals for the preparation of the Road Map for 2024 were highlighted.
Deputy Head of the State Tax Service and head of the working group, Ilkin Valiyev, provided information to the participants about the work done in 2023 within the framework of the "Road Map" for the "Taxation" indicator. He mentioned the quality of tax compliance rules, services provided by the tax administration, tax burden, and efficiency of tax systems under sub-indicators. It was reported that 54 measures were implemented under the Road Map, covering 3 main sub-indicators and 9 components. While the majority of the work on these measures has been completed, some ongoing activities continue, and efforts are underway in the implementation of various projects and legislative initiatives.
Vusal Shikhaliyev, Commission Secretariat Executive, Head of the Sector at the Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, emphasized the positive results of the implemented measures under the Road Map. He highlighted the need to continue work on more targeted goals and projects in the next stage. V. Shikhaliyev pointed out the necessity of conducting more extensive informative events on projects improving the business environment and benefiting taxpayers. He also drew attention to the opportunities to enhance the effectiveness of measures to be implemented in 2024 through obtaining positions and opinions of the private sector on tax compliance issues.
Representatives of the private business sector spoke about some issues they encountered in the field of tax compliance. They particularly shared their views on the situation created in the country regarding the import of automobiles and the unfair competition faced by official dealers. The need to intensify meetings with business associations in 2024 was emphasized.
The head of the working group, Ilkin Valiyev, mentioned the continuation of close cooperation with the private sector and consulting firms.