“Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Dövlət Vergi Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də işçi qrupa daxil olan konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
İşçi qrupun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan “Business Ready” hesabatının müvafiq indikatoru (“Vergitutma”) üzrə həyata keçirilən işlər, təcrübədən çıxış edərək 2024-cü il üzrə yeni Yol Xəritəsində nəzərə alınmış məqamlar, həmçinin iclasın gündəliyində olan digər məsələlər barədə məlumat verib.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Yol Xəritəsi üzrə vergitutma sahəsində həyata keçirilən işlərin əhəmiyyətini vurğulayıb, biznes sektorunun aparılan islahatlar, yeniliklər, həmçinin vergi qanunvericiliyində və inzibatçılığında mövcud imkanlar barədə daha intensiv məlumatlandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan “Business Ready” hesabatının müvafiq indikatoru (“Vergitutma”) üzrə həyata keçirilən işlər, həmçinin dövlət və özəl sektorun yanaşmaları ilə bağlı məqamlar diqqətə çatdırılıb, bu sahədə konsaltinq şirkətləri ilə görüşlər keçirildiyi və məlumatlandırma işləri aparıldığı qeyd olunub. Bu məqsədlə konsaltinq şirkətlərini maraqlandıran məsələlər üzrə vergitutma sahəsində tənzimləyici çərçivənin hazırlıq səviyyəsi ilə bağlı sual və cavablardan ibarət məlumatların hazırlandığı  vurğulanıb.
Görüşdə ətraf mühitin qorunması üzrə beynəlxalq təcrübədən irəli gələn məqamlar da diqqət mərkəzində olub. “EY Azərbaycan” şirkətinin İqlim dəyişikliyi və dayanıqlı inkişaf üzrə xidmətlər bölməsinin meneceri  Fidan Sadıxlı ətraf mühitin qorunması məqsədlərini hədəfləyən karbon vergiləri və emissiya ticarət sistemi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, beynəlxalq təcrübədə müxtəlif ölkələr öz inkişaf səviyyəsi və iqtisadi məqsədləri baxımından bu iki sistemdən birinə üstünlük verirlər. Bəzi ölkələr karbon vergiləri vasitəsilə ətraf mühitə atılan emissiyaları məhdudlaşdırmağa, digər ölkələr karbon emissiyalarını idarə etməklə həm ekoloji, həm də iqtisadi faydalar əldə etməyə çalışırlar. İclasda ölkəmizdə bu təcrübələrin gələcək dövr üçün qiymətləndirilməsi üzrə işlərin aparıldığı qeyd edilib.
Tədbirdə sahibkarların vergi qanunvericiliyi ilə bağlı qarşılaşdıqları bir sıra məsələlər də müzakirə olunub. “Ağstafa Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC-nin Müşahidə Şurasının sədri Rəsul Orucov kənd təsərrüfatı sektoruna verilmiş güzəştlərin tətbiqi, müxtəlif sahələr üzrə ƏDV-dən azad olunan və olunmayan xidmətlərin iş prosesinə təsiri barədə məsələ qaldırıb. İşçi qrupda təmsil olunan Dövlət Vergi Xidmətinin səlahiyyətli nümayəndələri sahibkarın qaldırdığı məsələlərə aydınlıq gətirib, eyni zamanda konkret biznes fəaliyyətində ortaya çıxan məsələlərin ayrıca müzakirəsini təklif ediblər.
Bundan başqa, görüşdə Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Vergitutma” indikatoruna dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsində nəzərdə tutulmuş tapşırıqlar müzakirə olunub. Cari il üçün Yol Xəritəsinin vergi qanunvericiliyi və inzibatçılığının aydınlığı, vergitutma qaydalarında dəyişikliklərin şəffaflığı, ətraf mühit vergiləri, vergi inzibatçılığının rəqəmsallaşdırılması, vergi auditi, mübahisələrin həlli mexanizmi alt indikatorları üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlər barədə məlumat verilib. İşçi qrup 2024-cü il ərzində Yol Xəritəsi üzrə qarşıda duran hədəfləri müəyyən edib, tədbirlərin icrası istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi ilə bağlı Dövlət Vergi Xidmətinin müvafiq strukturlarına tapşırıqlar verilib.

On May 1, the next meeting of the "Tax and accountability" working group led by the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Commission on Business Environment and International Ratings was held. Representatives of the State Tax Service, Ministry of Justice, Ministry of Finance, Central Bank, Small and Medium Business Development Agency, State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Analysis and Communication Center of Economic Reforms, as well as representatives of consulting companies included in the working group and entrepreneurs attended the event.
Head of the working group, deputy head of the State Tax Service Ilkin Valiyev, the work carried out on the relevant indicator ("Taxation") of the "Business Ready" report presented by the World Bank, points taken into account in the new Road Map for 2024 based on experience, as well as the meeting informed about other issues on the agenda.
Vusal Shikhaliyev, the head of the Secretariat of the Commission, the sector head of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, emphasized the importance of the work carried out in the field of taxation on the Road Map, and stressed the need to inform the business sector more intensively about the reforms, innovations, and the available opportunities in tax legislation and administration. .
At the meeting, the work carried out on the relevant indicator ("Taxation") of the "Business Ready" report presented by the World Bank, as well as points related to the approaches of the state and private sector were brought to attention, it was noted that meetings were held with consulting companies in this field and information work was carried out. For this purpose, it was emphasized that information consisting of questions and answers on the level of preparation of the regulatory framework in the field of taxation on issues of interest to consulting companies has been prepared.
At the meeting, extensive discussions were held on a number of issues, especially points arising from the international experience on environmental protection were in focus. Fidan Sadikhli, manager of the Climate Change and Sustainable Development Services Division of EY Azerbaijan Company, reported on the carbon taxes and emission trading system aimed at environmental protection goals. It was noted that in international practice, different countries prefer one of these two systems in terms of their level of development and economic goals. Some countries seek to limit greenhouse gas emissions through carbon taxes, while others seek to achieve both environmental and economic benefits by managing carbon emissions. At the meeting, it was noted that work on the evaluation of these experiences for the future period is being carried out in our country.
A number of issues faced by entrepreneurs related to tax legislation were also discussed at the event. Rasul Orujov, Chairman of the Supervisory Board of "Aghstafa Agrar Industrial Complex" LLC, who participated in the meeting, raised the issue of the application of concessions given to the agricultural sector, the impact of VAT-exempt and non-VAT services on the work process. Authorized representatives of the State Tax Service, represented in the working group, clarified the issues raised by the entrepreneur, and at the same time suggested that issues arising in specific business activities should be discussed separately.
At the meeting, tasks provided for in the 2024 Roadmap regarding the "Taxation" indicator of the World Bank Group's "Convenient Business Environment" project were discussed. For the current year, information was provided on the measures planned for the clarity of tax legislation and administration, transparency of changes in tax regulations, environmental taxes, digitization of tax administration, tax audit, dispute resolution mechanism sub-indicators of the Road Map. The working group determined the upcoming goals of the Road Map during 2024, and assigned tasks to the relevant structures of the State Tax Service to accelerate the work towards the implementation of the measures.