Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Maliyyə bazarlarının inkişafı və kreditlərin əlçatanlığı işçi qrupunun 29.06.2020-ci il saat 15:00-da “Zoom” onlayn platforması vasitəsilə növbəti iclası keçirilmişdir.
Qlobal pandemiya statusu olan COVID-19 virusu ilə əlaqədar onlayn platforma üzərindən təşkil edilən iclasda banklar tərəfindən real sektora kredit qoyuluşunun artırılması ilə bağlı tənzimləyici çərçivənin təkmilləşdirilməsi və mikromaliyyə institutları tərəfindən özəl sektora kredit qoyuluşlarının artırılmasını stimullaşdırmaq üçün aidiyyəti normativ aktlara yenidən baxılmasına dair mövzular müzakirə olunmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirələr formatında keçən görüşün sonunda, iclas ərzində vurğulanan məsələlərə dair məqbul hesab edilən təkliflərin ümumiləşdirilərək layihə formasına salınması və işçi qrupu vasitəsilə dövlət-biznes dialoqu çərçivəsində Komissiyanın Katibliyinə təqdim edilməsi qərara alınmışdır.
İclasa Mərkəzi Bankın, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, Ədliyyə Nazirliyinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının, “AzFinance İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin, “Ekvita” şirkətinin, “KPMG Azerbaijan Ltd” şirkətinin nümayəndələri qatılmışdır.

The next meeting of the Working Group on Financial Markets Development and Accesibility of Loans of the Commission on Business Environment and International Rankings has been held on June 29, 2020, 15:00 through online platform “Zoom”.
Topics on the improvement of regulatory framework by banks to increase lending to the real sector and revision of normative acts to encourage microfinance institutions to increase lending to the private sector have been discussed in the meeting organized through online platform “Zoom” due to COVID-19 global epidemic virus.
At the end of the meeting held in the format of mutual discussions, it has been decided to summarize the proposals on the issues highlighted during the meeting and put them in the draft form and submit to the Secretary of the Comission within the state-business dialogue through the working group.
Representatives of the Central Bank, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Justice, the Small and Medium Business Development Agency, Azerbaijan Microfinance Association, Azerbaijan Banks Association, “AzFinance Investment Company” CJSC, “Ekvita” and “KPMG Azerbaijan Ltd” have participated at the meeting.