Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Maliyyə bazarlarının inkişafı və kreditlərin əlçatanlığı işçi qrupunun 23.06.2021-ci il saat 15:00-da “Webex” onlayn platforması vasitəsilə növbəti iclası keçirilmişdir.
Qlobal pandemiya statusu olan COVID-19 virusu ilə əlaqədar onlayn platforma üzərindən təşkil edilən iclasda banklar tərəfindən real sektora kredit qoyuluşunun artırılması ilə bağlı tənzimləyici çərçivənin təkmilləşdirilməsi və mikromaliyyə institutları tərəfindən özəl sektora kredit qoyuluşlarının artırılmasının stimullaşdırılmasına dair mövzular müzakirə olunmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirələr formatında keçən görüşün sonunda, iclas ərzində vurğulanan məsələlərə dair məqbul hesab edilən təkliflərin ümumiləşdirilərək layihə formasına salınması və işçi qrupu vasitəsilə dövlət-biznes dialoqu çərçivəsində Komissiyanın Katibliyinə təqdim edilməsi qərara alınmışdır.
İclasa Mərkəzi Bankın, Maliyyə Nazirliyinin, Ədliyyə Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının, İsveçrənin Azərbaycan Respublikası və Türkmənistandakı səfirliklərinin, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının və bankların nümayəndələri qatılmışdır.

The next meeting of the Working group on "Financial Markets Development and Accesibility of Loans"
The next meeting of the Working Group on Financial Markets Development and Accesibility of Loans of the Commission on Business Environment and International Rankings has been held on March 30, 2021, 15:00 through online platform “Webex”.
Topics on improving the regulatory framework for increasing loans by banks to the real sector and stimulation of increasing loan investments in the private sector by microfinance institutions have been discussed in the meeting organized through online platform “Webex” due to COVID-19 global pandemic virus.
At the end of the meeting held in the format of mutual discussions, it has been decided to summarize the proposals on the issues highlighted during the meeting and put them in the draft form and submit to the Secretary of the Comission within the state-business dialogue through the working group.
Representatives of the Central Bank, the Ministry of Finance, the Ministry of Justice, State Oil Fund, Azerbaijan Banks Association, Embassy of Switzerland to the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan, Azerbaijan Microfinance Association and banks have participated at the meeting.