Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) rəhbərlik etdiyi “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Onlayn formatda təşkil olunmuş iclasda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, İqtisadiyyat, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Energetika, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Mərkəzi Bankın, Dövlət Statistika Komitəsinin, Dövlət Neft Şirkətinin, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin, eləcə də bir sıra ictimai birliklərin və məsləhətçi şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azәrbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasәt vә sәnaye mәsәlәlәri şöbәsinin sektor müdiri Vüsal Şıxәliyev və “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun rəhbəri, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov işçi qrupunun 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planının icrasına və qarşıdakı vəzifələrə, görülən tədbirlərin müvafiq reytinq hesabatlarında ölkəmizin qiymətləndirmə prosesində obyektiv dəyərləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyinə dair fikirlərini bölüşüblər.
İclasda işçi qrupunun 2023-cü il üçün Fəaliyyət Planının icrası sahəsində görülmüş işlər barədə hesabatı təqdim edilib, bu sahədə yeni çağırışlara dair müzakirələr aparılıb. Həmçinin, iclas zamanı müvafiq işçi qrup çərçivəsində yaradılmış Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) standartları üzrə alt-qrupun fəaliyyətinə dair də məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planında Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı, İqtisadi Azadlıq İndeksi və Qlobal İnnovasiya İndeksi olmaqla 3 mühüm reytinq qiymətləndirməsinə aid 48 tədbir qeyd olunub. Tədbirlərin icrasında 11 dövlət qurumu və təşkilatları iştirak edir.

A regular meeting of the working group “Corporate Governance, Investments and Corporate Social Responsibility” was held under the leadership of the Small and Medium Business Development Agency of the Commission on the Business Environment and International Ratings.
The meeting, organized online, was attended by representatives of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministries of Economy, Justice, Ecology and Natural Resources, Energy, Digital Development and Transport, the Central Bank, the State Committee on Statistics. The event was attended by the State Oil Company, Azerbaijan Institute of Standardization, Agency for Development of Economic Zones, Innovation and Digital Representatives of the Development Agency, Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, as well as a number of public associations and consulting companies.
Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ratings, Head of the Department of Economic Policy and Industry Management of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev and Head of the Working Group "Corporate Management, Investments and Corporate Social Responsibility", Chairman of the Board of Directors of SMBDA Orkhan Mammadov from Working Group 2023. They shared the opinion that they will contribute to the implementation of the Action Plan for the year and upcoming tasks, an objective assessment of our country. measures taken in corresponding rating reports.
At the meeting, a working group report was presented on the work done to implement the Action Plan for 2023 and a discussion was held on new tasks in this area. Moreover, information was provided on activities in the framework of the Environmental, social and governance (ESG) standards subgroup created within the working group.
The Action Plan of the working group "Corporate Governance, Investments and Corporate Social Responsibility" for 2023 includes 48 measures related to the assessment of 3 important ratings, namely the Report on Global Competitiveness, the Index of Economic Freedom and the Global Innovation Rating. 11 state institutions and organizations participate in the implementation of measures.