Kommersiya hüquqi şəxslərin qeydiyyatı sahəsində yeniliklər müzakirə edilib
20 sentyabr 2024-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) və Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə startaplar, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri üçün kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində yeniliklərə həsr edilmiş onlayn görüş keçirilib. Görüşdə DVX və KOBİA-nın nümayəndələri, sahibkarlar, yerli şirkətlərin rəhbərləri iştirak ediblər.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə "Kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı, bu sahədə aparılan islahatlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. L.Hüseyn-zadə Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli biznes mühiti” layihəsinin “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahələrdə təkmilləşdirmələrin həyata keçirilməsinə dair  2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi üzrə görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verib, 2 alt indikator üzrə 6 komponentdən ibarət olan 30 tədbirin həyata keçirildiyini qeyd edib.
İştirakçılara qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər barədə də ətraflı izahat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun təşəbbüsü ilə “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanunda, Əmək, Mülki və İnzibati Xətalar məcəllələrində dəyişiklik edilməsi barədə qanunlar qəbul olunub və dövlət başçısı tərəfindən 2024-cü il iyulun 8-də təsdiqlənib. Yenilənmiş qanunvericiliyə əsasən, yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurları eyniləşdirilib. Bu yenilik ölkədə xarici subyektlər üçün elektron qeydiyyat xidmətini tamamilə əlçatan etməklə biznesə başlama prosesini asanlaşdırıb. “Biznesə daxilolma” sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar çərçivəsində kommersiya hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı “SİMA” rəqəmsal imza tətbiq olunub, qeydiyyat prosesində sanksiya tətbiq edilməli olan şəxslərin nəzərə alınması və kommersiya hüquqi şəxsin rəhbərinin səlahiyyət müddəti bitdikdə elektron kabinetdən istifadəsinin məhdudlaşdırılması kimi tədbirlər görülüb. Bundan başqa, rübdə bir dəfə məlumat dəyişikliyinin qeydiyyata alınması üçün müraciətlərin zəruriliyinə dair məlumat xarakterli bildirişin kommersiya qurumlarının elektron kabinetinə göndərilməsi xidməti aktivləşdirilib. Eyni zamanda, lisenziya və ya icazə tələb olunan fəaliyyət növləri seçildikdə, kommersiya hüquqi şəxslərin elektron dövlət qeydiyyatı prosesi başa çatdıqdan sonra “Lisenziyalar və icazələr” portalına keçid imkanının yaradılması da təmin edilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahələrdə təkmilləşdirmələrin həyata keçirilməsi istiqamətində islahatlar davam etdirilir. Bunlardan biri qeydiyyata qədər və qeydiyyatdan sonrakı prosesdə iştirak edən dövlət orqanlarının məlumat bazalarının əlaqələndirilməsinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsidir. Benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə bağlı texniki imkanın və kommersiya hüquqi şəxslərə dair mövcud məlumatlarda sonrakı dəyişikliyin (təsisçi dəyişikliyi) proaktiv olaraq qeydiyyata alınması imkanının yaradılması da gündəmdədir.
Görüş qarşılıqlı müzakirələr şəraitində davam edib, toplantı iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
Qeyd olunmalıdır ki, “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun fəaliyyətinə rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir.

Innovations in registration of commercial legal entities were discussed
On September 20, 2024, an online meeting on innovations towards state registration of commercial legal entities for start-ups, micro and small business entities was held by the State Tax Service (STS) jointly with the Small and Medium Enterprise Development Agency (KOBIA) under the Ministry of Economy. The meeting was attended by the representatives of STS and KOBIA, entrepreneurs, heads of local companies.
Head of Division within Taxpayers' Registration and Accounting Main Department Leyla Huseyn-zadeh submitted presentation on "State registration of commercial legal entities, and related reforms". L. Huseyn-zadeh reported on the implemented activities and upcoming tasks on the Road Map for 2022-2023 regarding the implementation of improvements in the relevant fields related to the "Business Entry" indicator of the World Bank Group's "Business Enabling Environment" project, where 30 measures on 2 sub-indicators and 6 components have been implemented.
The participants were also provided with a detailed explanation on implemented activities towards improving the legislation. It was accented that by the initiative of the  "Business Entry" working group within Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan, laws on amending the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities" and the Codes of Labor, Civil and Administrative Offenses were adopted and approved by the head of state on July 8, 2024. According to the amended legislation, there provided the equal electronic state registration procedures of local and foreign-invested LLCs. This innovation has simplified the process of starting a business, when provided the electronic registration service fully available for foreign entities in the country. Within reforms carried out in the field of "business entry", "SIMA" (face recognition) digital signature was applied during the online registration of a commercial legal entity, as well as  measures towards identification of sanctioned persons for the registration process and restricting access of the head of a commercial legal entity to use the e-cabinet upon the head's term expired. Moreover, once a quarter, the service of sending a notification on the necessity of applications for the registration of information changes to the electronic cabinet of commercial entities has been activated. At the same time, when the types of activities that require a license or permit are selected, after the completion of the process of electronic state registration of commercial legal entities, the creation of a link to the "Licenses and Permits" portal is provided.
It was noted at the meeting that reforms are being continued towards implementation of improvements on relevant areas related to the "Business entry" indicator, which was expanding the scope of coordinating the databases of state agencies involved in the pre-registration and post-registration processes. The creation of the technical possibility of keeping the register of the beneficial owner and the possibility of proactively registering the subsequent change in the existing information on commercial legal entities (founder change) seem also be an actual issue.
The meeting continued in the conditions of mutual discussions, and participants’ questions were answered in the course of meeting.
It should be noted that the activity of the "Business Entry" working group is managed by the State Tax Service under the Ministry of Economy.