24 fevral 2025-ci il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən hüquq/konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri ilə kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı mövzusunda yeniliklərə həsr edilmiş onlayn görüş keçirilib.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə "Kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı, bu sahədə aparılan islahatlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. L.Hüseyn-zadə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın tərkibində fəaliyyət göstərən və DVX-nin rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” İşçi qrupu tərəfindən biznesin qeydiyyatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətdə həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb. “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun təşəbbüsü ilə “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanunda, Əmək, Mülki və İnzibati Xətalar məcəllələrində müvafiq dəyişikliklər edildiyi bildirilib. Qanunvericiliyə əsasən, yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurları eyniləşdirilib. Yenilik ölkədə xarici subyektlər üçün elektron qeydiyyatı tamamilə əlçatan etməklə biznesə başlama prosesini asanlaşdırıb. Bu sahədə həyata keçirilmiş islahatlar çərçivəsində kommersiya hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı “SİMA” rəqəmsal imza tətbiq olunub, qeydiyyat prosesində sanksiya tətbiq edilməli olan şəxslərin nəzərə alınması və kommersiya hüquqi şəxsin rəhbərinin səlahiyyət müddəti bitdikdə elektron kabinetdən istifadəsinin məhdudlaşdırılması kimi tədbirlər görülüb. Eyni zamanda, rübdə bir dəfə məlumat dəyişikliyinin qeydiyyata alınması üçün müraciətlərin zəruriliyinə dair məlumat xarakterli bildirişin kommersiya qurumlarının elektron kabinetinə göndərilməsi xidməti aktivləşdirilib. Bundan başqa, lisenziya və ya icazə tələb edilən fəaliyyət növləri seçildikdə, kommersiya hüquqi şəxslərin elektron qeydiyyatı prosesi başa çatdıqdan sonra “Lisenziyalar və icazələr” portalına keçid imkanı yaradılıb.
Görüşdə bildirilib ki, biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində islahatlar davam etdirilir. Bununla əlaqədar Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsi təsdiq edilmişdir.
Görüş iştirakçılarına bu sahədə gözlənilən rəqəmsal yeniliklər barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, qeydiyyat prosesində iştirak edən dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə bağlı texniki imkanın yaradılması və kommersiya hüquqi şəxslərə dair qeydə alınmış məlumatlardakı sonrakı dəyişikliyin (təsisçi dəyişikliyi) proaktiv olaraq qeydiyyat orqanı tərəfindən qeydiyyata alınması imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Görüşdə mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıların təklifləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb.

On February 24, 2025, the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy held an online meeting with representatives of law and consulting companies dedicated to innovations in the state registration of commercial legal entities.
Leyla Huseyn-zadeh, Head of Division within Taxpayers Registration and Compliance Main Department of the State Tax Service, made a presentation on "State registration of commercial legal entities, reforms carried out in this area". She accented on measures taken by the "Business Entry" Working Group, operated within the framework of the Commission on Business Environment and International Rankings and led by the State Tax Service, to further improve business registration. It was reported that, at the initiative of the "Business Entry" Working Group, relevant amendments were made to the Law "On State Registration of Legal Entities and the State Register", as well as the Labor, Civil and Administrative Offenses Codes. According to the legislation, the procedures for electronic state registration of LLCs with local and foreign investments have been identified.
The innovation has simplified the process of starting a business by making electronic registration fully accessible to foreign entities in the country. As part of the reforms implemented in this area, the “face recognition” digital signature was introduced during the online registration of a commercial legal entity, measures were taken to consideration of persons subject to sanctions during the registration process, and to restrict the use of the electronic cabinet when the term of office of the head of a commercial legal entity had expired. At the same time, a service was activated to send a notification to the electronic cabinet of commercial entities once a quarter on the need to apply for registration of changes in information. Moreover, when selecting the types of activities for which a license or permit is required, a link to the “Licenses and Permits” portal was created after the electronic registration process of commercial legal entities is completed.
It was noted at the meeting that reforms are continuing to improve the business environment. In this regard, a "Road Map for the year 2025 on the implementation and communication of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry" of the "Business Ready” report of the World Bank Group” has been approved.
The meeting participants were also informed on the expected digital innovations in this area. There accented on future plans to coordinate the activities of state bodies participating in the registration process, create a technical opportunity for maintaining the register of beneficial owners, and create the opportunity for the registration authority to proactively register subsequent changes in registered information on commercial legal entities (changes in the founder).
The related issues were discussed at the meeting, as well as the participants' suggestions were considered and their questions were reacted.