22 dekabr 2023-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) konsaltinq şirkətləri ilə növbəti onlayn görüş keçirib.
DVX-nin Dövlət qeydiyyatı baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə “Kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı, bu sahədə aparılan islahatlar” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək ölkəmizdə biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi sahəsində görülmüş işlər və əldə olunmuş nəticələr barədə məlumat verib, «Bir pəncərə» sistemi, biznesin qeydiyyatı ilə bağlı tətbiq olunan təcrübə barədə danışıb. 2008-ci ildən başlayaraq qeydiyyatın sadələşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər, əldə edilmiş nailiyyətlər, sahibkarlıq subyektlərinin qeydiyyatına dair statistikada artım, hüquqi və fiziki şəxslərin fəaliyyəti üçün yaradılmış imkanlar görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Görüşdə “Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready (B-Ready)” layihəsinin “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsi barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, müvafiq qanunvericilik, startaplar üçün rəqəmsal dövlət xidmətləri və məlumatların şəffaflığı, praktikada biznesə daxilolmanın effektivliyi istiqamətində qiymətləndirmə istiqamətləri müəyyənləşdirilib. Qiymətləndirmə əhalinin sayına görə respublikamızın ən böyük şəhərində - Bakıda aparılacaq və hədəf kimi təşkilatı-hüquqi formasına görə çoxluq təşkil edən məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlər seçiləcək.
Görüş iştirakçıları kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatının təkmilləşdirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər. Toplantı iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

Meeting dedicated to the issues of registration of commercial legal entities was held
On December 22, 2023, the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy held another online meeting with consulting companies.
Leyla Huseyn-zadeh, Head of division of STS State Registration Main Department, made a presentation on "State registration of commercial legal entities, reforms in this field" and informed on implemented activities, results achieved in the field of improving the business environment in the country, the "One-stop shop" system, as well as practice applied on business registration. The work done in the direction of simplifying registration since 2008, the achievements, the increase in statistics on the registration of business entities, the opportunities created for the activity of legal and natural persons were brought to the attention of the participants of the meeting.
At the meeting, information was given on the implementation of improvements in the relevant field related to the indicator "Business Entry" of the World Bank Group's "Business Ready (B-Ready)" project. It was noted that the relevant legislation, digital public services for startups and the transparency of information, assessment fields have been determined in the direction of the effectiveness of business entry in practice. The assessment will be conducted in the largest city of the republic in terms of population, in Baku, and limited liability companies will be selected as targets, which are the majority according to their organizational and legal form.
The participants of the meeting discussed the possibilities of improving the state registration of commercial legal entities. The questions of the participants of the meeting were answered.