Kommersiya hüquqi şəxslərin qeydiyyatı məsələləri ilə bağlı konsaltinq şirkətləri ilə görüş keçirilib
27 iyun 2024-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən hüquq və konsaltinq şirkətləri ilə növbəti onlayn görüş keçirilib. Tədbir kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində aparılan işlər və tətbiq edilən yeniliklərlə bağlı olub.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə dövlət qeydiyyatı sahəsində aparılan islahatlar və yeni imkanlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, bu sahədə 2022-2023-cü illər üzrə həyata keçirilmiş Yol Xəritəsi çərçivəsində biznesin təsis edilməsi praktikası qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla təkmilləşdirilib. Biznesin qeydiyyatının sadələşdirilməsi çərçivəsində “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna, Azərbaycan Respublikasının Əmək, Mülki və İnzibati Xətalar məcəllələrinə dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihələri hazırlanıb, Milli Məclis tərəfindən baxılaraq aidiyyəti üzrə imzalanmaya təqdim olunub.
L.Hüseyn-zadə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi barədə məlumat verərək qeyd edib ki, yeni Yol Xəritəsində xarici investisiyalı kommersiya qurumlarının qeydiyyatı ilə bağlı bir sıra yeniliklər tətbiq olunacaq. Görüləcək işlər çərçivəsində bu prosesdə iştirak edən dövlət qurumlarının məlumat bazalarını n əlaqələndirilməsi prosesinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə əlaqədar texniki şəraitin təmin olunması, kommersiya hüquqi şəxslərə dair məlumatlarda sonrakı dəyişikliyin (təsisçi və rəhbər dəyişikliyi) proaktiv qaydada qeydiyyata alınması imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Sonra görüş iştirakçıları qeydiyyat sahəsində mövcud problemlər və təkmilləşmə imkanlarını müzakirə ediblər. “Bizcon Audit” MMC-nin direktoru Anar Bayramov, “BHM Hüquq Şirkəti” MMC-nin nümayəndəsi Təhminə İmanova, “Ernst and Young” şirkətinin təmsilçisi Ülkər Fərzəliyeva, “Ekvita” şirkətinin nümayəndələri Orxan Əfəndi və Cahan Bayramova hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində rast gəlinən çətinliklər, o cümlədən nizamnamə kapitalının ödənilməməsi ilə bağlı təsisçi və şirkətin vəzifəli şəxslərinin məsuliyyəti, sanksiyaların tətbiqi, benefisiar məlumatların verilməsi ilə bağlı yeni qanunvericilikdən irəli gələcək tələblər və digər məsələlərdən bəhs ediblər.

On June 27, 2024, the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy held another online meeting with legal and consulting companies. The event dedicated to activities implemented in the field of state registration of commercial legal entities and applied innovations.
Leyla Huseynzadeh, head of the STS Taxpayers' Registration and Accounting Department submitted detailed information on the reforms and new opportunities in the field of state registration to the event participants. It was noted that the practice of establishing a business within the framework of the 2022-2023 Road Map has been improved with application of advanced international experience. Within the framework of simplifying business registration, draft laws on amending the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities", as well as the Labour, Civil and Administrative Offences Codes of the Republic of Azerbaijan have been prepared, reviewed by the Milli Majlis (National parliament) and submitted for approval.
L. Huseynzadeh informed on "Road Map for the year 2024 on the implementation and communication of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry" of the World Bank Group's "Business Ready" report, and noted that a number of innovations towards registration of foreign-invested commercial entities will be applied. Within the framework of the implemented activities, it is planned to expand the scope of the process of coordinating the databases of the state institutions participating in this process, to ensure the technical conditions related to the registration of the beneficial owner, and to create the possibility of proactively registering subsequent changes in the information on commercial legal entities (change of the founder and manager).
Then, participants discussed the existing problems and opportunities for improvement in the field of registration. Anar Bayramov, director of "Bizcon Audit" LLC, Tahmina Imanova, representative of "BHM Law Company" LLC, Ulkar Farzaliyeva, representative of "Ernst and Young" Company, Orkhan Efendi and Jahan Bayramov, representatives of "Ekvita" Company, discussed issues encountered in the field of state registration of legal entities, when accented on difficulties, including the responsibility of the founder and company officials regarding the non-payment of the charter capital, the application of sanctions, the requirements arising from the new legislation regarding the provision of beneficial ownership information, and other related issues.