İnternet sahəsi üzrə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2025-ci ilin I rübü üzrə görülən işlər müzakirə olunub
İyunun 30-da Biznes mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən “İnternetə qoşulma və internet infrastrukturu” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda İşçi qrupun rəhbəri və üzvləri, eləcə də özəl sektor nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (internet)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2025-ci il Yol Xəritəsi üzrə I rüb ərzində görülmüş işlərin müzakirəsi aparılıb və qarşıda duran vəzifələr müəyyən edilib.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov açılış çıxışı edərək biznes mühitinin əlverişliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və digər aidiyyəti qurumlar tərəfindən müvafiq tədbirlərin görüldüyünü qeyd etdi.
Eyni zamanda bildirdi ki, Dünya Bankı tərəfindən Nazirliyə ünvanlanan sorğu anketinə cavab olaraq hesabat xarakterli müvafiq məlumatlar yanvar ayının əvvəlində aidiyyəti üzrə təqdim edilmişdir və həmin göstəricilərə əsasən “Business ready” hesabatının 2025-ci il oktyabr ayında dərc ediləcək növbəti nəşrində artıq Ölkəmiz üzrə qiymətləndirmə ilə tanış olmaq imkanı olacaqdır.
Məlumat üçün bildirək ki, Komissiyanın “İnternetə qoşulma və internet infrastrukturu” İşçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir.

On June 30, the next meeting of the “Internet Connection and Internet Infrastructure” Working Group, led by the Ministry of Digital Development and Transport of the Commission for Business Environment and International Ratings, was held. The meeting was attended by the head and members of the Working Group, as well as representatives of the private sector.
The meeting discussed the work done in the first quarter of 2025 on the implementation of improvements and communication in the relevant field in relation to the “Utilities (Internet)” indicator of the World Bank Group’s “Business Ready” report, and identified the tasks ahead.
The head of the working group, Deputy Minister of Digital Development and Transport Sameddin Asadov, made an opening speech and noted that the Ministry of Digital Development and Transport and other relevant agencies have taken appropriate measures to increase the business environment and further improve our country's position in international rankings.
At the same time, he noted that in response to the questionnaire addressed to the Ministry by the World Bank, the relevant information of a reporting nature was submitted in early January, and based on these indicators, the next edition of the "Business ready" report, which will be published in October 2025, will provide an opportunity to familiarize ourselves with the assessment of our country.
For information, the Ministry of Digital Development and Transport is responsible for the leadership of the Commission's "Internet Connection and Internet Infrastructure" Working Group.