Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 13 iyul 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyini daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə yaradılmış “Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiya”sında Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən İnsan Kapitalı işçi qrupunun 2023-cü il üzrə təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planında birinci yarımil üzrə əldə edilən ilkin nəticələri əks etdirən videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İnsan Kapitalı işçi qrupunun rəhbəri iclas iştirakçılarını salamlayaraq, işçi qrupunun 2023-cü ilin birinci yarımili ərzindəki ümumi fəaliyyəti, tədbirlər planının icra vəziyyəti və o cümlədən, Komissiyanın sədri, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin birinci müavini cənab Yaqub Eyyubov tərəfindən işçi qrupuna Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyətinin müzakirəsinin təşkil edilməsi və nəticələri üzrə zəruri tədbirlərin görülməsi tapşırığı ilə bağlı ətraflı məlumat verərək qarşıda duran məsələlər barədə çıxış edib.
Daha sonra, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq işçi qrupunun Katibi C.Hüseynli çıxış edərək, qlobal indekslərə daxil olan 27 indikator üzrə ümumilikdə  görülməsi nəzərdə tutulan 61 tədbiri özündə əhatə edən Fəaliyyət Planı barədə ətraflı məlumat verərək bunun “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası” ilə vəhdətliyinin təşkil etməsinin də xüsusi olaraq diqqətə alınmasını bildirdi. Həmçinin, nəzərdə tutulmuş tədbirlər üzrə görülmüş işlərin cari vəziyyəti, o cümlədən ölkəmizdə cari ilin ilk altı ayı ərzində elm və təhsil sahəsində qəbul edilmiş və insan kapitalının inkişafına xüsusi xidmət edən bir sıra yeni hüquqi aktlar və onların əhatə dairəsi barədə məlumat verdi.
İnsan Kapitalı işçi qrupunun sonuncu iclasında qəbul edilən, dövlət tərəfindən təhsilə digər mənbələrdən də çəkilən xərclərə dair məlumatların beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilməsi ilə bağlı qərara müvafiq olaraq Dövlət Statistika Komitəsi Aparatının Sosial statistika şöbəsinin müdiri E.Hacı ətraflı məlumat verərək, son illər üzrə beynəlxalq hesabatlardakı bir şagirdə düşən xərclərlə bağlı statistik məlumatlarının təhlil edildiyini və qeyd edilən yeni məlumatların təqdim edilməsi nəticəsində UNESCO-nun Təhsil İnstitutu tərəfindən dərc edilən yeni hesabatlar üzrə beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdiyini bildirdi.
Daha sonra, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun İnsan Resursları Mərkəzinin direktoru Nurlan İsmayılbəyli Təhsilverənlərin sertifikatlaşdırılması prosesinin əhəmiyyəti və əldə edilmiş ilkin nəticələrin təhlili ilə bağlı təqdimatla çıxış etdi.
Yekunda müzakirələr zamanı iclas iştirakçıları mövzu ətrafında öz fikirlərini çıxış edərək bildirdilər.

The next meeting of the Human Capital working group led by the Ministry of Science and Education in the "Commission for Business Environment and International Ratings" was held in the format of a video conference reflecting the preliminary results obtained in the first half of the approved Action Plan for 2023.
The head of the Human Capital working group greeted the meeting participants and informed the working group about the general activities of the working group during the first half of 2023, the implementation status of the action plan, including the implementation of the measures provided for in the Action Plan by the Chairman of the Commission, First Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Mr. Yagub Eyyubov. He gave detailed information about the task of organizing the discussion of the situation and taking the necessary measures on its results, and spoke about the upcoming issues.
Later, in accordance with the agenda of the meeting, the Secretary of the working group Jabbar Huseynli gave a speech and provided detailed information about the Action Plan, which includes 61 measures to be taken in total for 27 indicators embraced in the global indices, and emphasized that it is "Socio-economic development strategy of Azerbaijan Republic for 2022-2026" and stated that special attention should be paid to the organization of its unity. Also, he informed about the current status of the works carried out under the planned measures, as well as a number of new legal acts adopted in the field of science and education in the first six months of the current year in our country, which serve the development of human capital, and their scope.
Then, according to the agenda of the meeting, Nurlan Ismayilbayli, director of the Human Resources Center of the Education Institute of the Republic of Azerbaijan, made a presentation on the importance of the process of certification of educators and the analysis of the obtained preliminary results.