“Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə” altqrupun 2025-ci il üzrə prioritet vəzifələrə həsr olunan
30 iyul 2025-ci il il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Fiziki infrastruktur” işçi qrupunun “Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə” altqrupun 2025-ci il üzrə prioritet vəzifələrə həsr olunan iclası keçirilmişdir.
İclasda Komissiyanın Katibliyi, Rəqəmsal İnkişaf  və Nəqliyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və digər dövlət qurumlarının məsul nümayəndələri, həmçinin özəl sektor və biznes assosiasiyalarının təmsilçiləri iştirak etmişdir.
Görüş çərçivəsində altqrupa üzv olan qurumlar tərəfindən 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin 6 aylıq dövr üzrə icra vəziyyəti barədə məruzə edilmiş, aktual məsələlərə dair müzakirələr aparılmışdır.
Bununla yanaşı, ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələri üçün zəruri infrastrukturun yaradılması sahəsində görülmüş işlərə dair təqdimatla çıxış edilmiş, həmçinin  ekoloji təmiz və təhlükəsiz (yeni) nəqliyyat vasitələrinin əldə edilməsi və istifadəsi sahəsində maliyyə əlçatanlığının artırılması, rəqabət mühitinin inkişafı və dövriyyəsinin artırılması sahəsində görülmüş işlərə dair məlumat verilmişdir.
Sonda 2025-ci il üçün Yol Xəritəsi üzrə icrası davam edən tədbirlər və qarşıda duran məsələlər müzakirə edilmiş, Yol Xəritəsinin icrası iqtiqamətində müvafiq tapşırıqlar verilmiş,  iclas iştirakçılarının sualları cavablandırılmışdır.

On July 30, 2025, a meeting was held by the "Physical Infrastructure" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings, dedicated to the 2025 priority tasks of the sub-group on “Promoting the circulation of environmentally friendly and safe transport vehicles and improving related infrastructure.”
The meeting was attended by representatives of the Commission’s Secretariat, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Ecology and Natural Resources, “Azerishig” OJSC, and other relevant state institutions, as well as representatives from the private sector and business associations.
During the meeting, member institutions of the sub-group presented reports on the implementation status of the activities outlined in the 2025 Roadmap for the first half of the year, and discussions were held on current issues.
Additionally, a presentation was delivered on the work carried out in creating the necessary infrastructure for environmentally friendly and safe transport vehicles. Information was also provided on measures taken to improve financial accessibility, develop a competitive environment, and increase the circulation and use of new, environmentally friendly and safe transport vehicles.
At the end of the meeting, the ongoing activities under the 2025 Roadmap and upcoming tasks were discussed. Relevant instructions were given regarding the implementation of the Roadmap, and the participants' questions were addressed.