26 noyabr 2025-ci il il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Fiziki infrastruktur” işçi qrupunun “Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə” altqrupun 2025-ci il üçün Yol Xəritəsinin icra vəziyyəti və əldə olunan nailiyyətlərə həsr olunan iclası keçirilmişdir.
İclasda Komissiyanın Katibliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və digər dövlət qurumlarının məsul nümayəndələri, həmçinin özəl sektor və biznes assosiasiyalarının təmsilçiləri iştirak etmişdir.
Görüş çərçivəsində altqrupa üzv olan qurumlar tərəfindən 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin 11 aylıq dövr üzrə icra vəziyyətinə dair müzakirələr aparılmış, əldə olunan nəaliyyətlər barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
Bununla yanaşı, özəl sektor nümayəndələrinin təqdim etdiyi təkliflər müzakirə olunmuş, verilmiş təkliflərin icrası istiqamətində fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Sonda 2025-ci il üçün Yol Xəritəsinin icrası ilə bağlı yekun tədbirlərə dair məsələlər müzakirə edilmiş, bu istiqamətdə müvafiq tapşırıqlar verilmiş, iclas iştirakçılarının sualları cavablandırılmış və 2026-cı il üçün Yol Xəritəsinin layihəsinin hazırlanması prosesinə başlanılması üçün müvafiq tapşırıqlar verilmişdir.

On November 26, 2025, a meeting dedicated to the implementation status and achievements of the Roadmap for 2025 of the Subgroup on “Stimulating the circulation of environmentally clean and safe vehicles and improving infrastructure” under the “Physical Infrastructure” Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings was held.
The meeting was attended by representatives of the Commission’s Secretariat, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Ecology and Natural Resources, “Azerishig” JSC, and other relevant government institutions, as well as representatives from the private sector and business associations.
During the meeting, discussions were held by the subgroup member institutions on the implementation status of the measures envisaged in the Roadmap for 2025 over the 11-month period, and detailed information was provided on the achievements.
In addition, the proposals submitted by the private sector representatives were discussed, and views were exchanged on the implementation of the proposals.
In conclusion, issues related to the final measures for the implementation of the Roadmap for 2025 were discussed, relevant instructions were given in this direction, questions from the meeting participants were answered, and relevant instructions were given to begin the process of preparing the draft Roadmap for 2026.