18 yanvar 2023-cü il tarixində saat 16:00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
“Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Energetika Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin, həmçinin İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım İctimai Birliyinin, Avrasiya Hasilat Sənayesi Bilik Mərkəzinin, Spektr Sosial-İqtisadi Araşdırma və İnkişaf Mərkəzinin və “Ekvita” şirkətinin təmsilçiləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2022-ci ildə gördüyü işlər və 2023-cü il üzrə fəaliyyət planı layihəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, dövlət tənzimlənməsinin keyfiyyətinin artırılması, habelə təbii resursların effektiv idarə edilməsi üzrə görülmüş işlərlə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın yekununda ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində digər aidiyyəti qurumdan nümayəndənin işçi qrupuna cəlb edilməsi imkanına baxılması, fəaliyyət planında nəzərdə tutulmuş bəzi tədbirlərin icrasında koordinasiyanın daha da gücləndirilməsi məqsədilə qurumların nümayəndələrinin alt işçi qrupu formatında qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində çalışmaları, bu əsasda müvafiq təkliflərin hazırlanaraq işçi qrupunun növbəti iclasına təqdim edilməsi qərara alınmışdır.

The next meeting of the Working Group on Effective Management and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Rankings was held on January 18, 2023 at 16:00 through online platform “Webex”.
Representatives from Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy, Ministry of Finance, State Oil Fund, State Statistics Commitee, Ministry of Energy, Ministry of Ecology and Natural Resources, Small and Medium Business Development Agency, Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Public Association of Assistance to Economic Initiatives, Eurasian Extractive Industries Knowledge Center, Spektr Center for Socio-Economic Research and Development, as well as “Ekvita” company participated in online meeting. The working group's annual report for 2022 and proposed action plan for 2023 were discussed at the meeting. Especially the work to be done in the direction of ensuring budget transparency, increasing debt sustainability, improving the quality of regulation, as well as planned activity on the effective management of natural resources were main topics of discussion in the meeting.
At the end of the meeting held in the format of mutual discussions, in order to raise the position of our country in the international rankings the decisions were made to consider the possibility of involving a representative from other relevant body to the working group. Also, in order to further strengthen coordination in the implementation of some measures specified in the action plan, representatives of the institutions should work in a mutual cooperation framework in the format of a sub-working group. On this basis, relevant proposals would be prepared and presented to the next meeting of the working group.