Dövlət qeydiyyatı sahəsində görülən işlər konsaltinq şirkətləri ilə müzakirə edilib
30 sentyabr 2024-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən hüquq və konsaltinq şirkətləri ilə növbəti onlayn görüş keçirilib. Tədbir kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində görülən işlər və tətbiq edilən yeniliklərlə bağlı olub.
DVX-nin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə aparılan islahatlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, 2022-2023-cü illər üzrə həyata keçirilmiş Yol Xəritəsi çərçivəsində biznesin təsis edilməsi praktikası təkmilləşdirilib, qeydiyyatın sadələşdirilməsi çərçivəsində “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanunda, Əmək, Mülki və İnzibati Xətalar məcəllələrində bir sıra dəyişikliklər edilib. Dəyişikliklərə əsasən, yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurları eyniləşdirilib. Bu yenilik ölkədə xarici subyektlər üçün elektron qeydiyyat xidmətini tamamilə əlçatan etməklə biznesə başlama prosesini asanlaşdırıb.
“Biznesə daxilolma” sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar çərçivəsində kommersiya hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı “SİMA” rəqəmsal imza tətbiq olunub, qeydiyyat prosesində sanksiya tətbiq edilməli olan şəxslərin nəzərə alınması və kommersiya hüquqi şəxsin rəhbərinin səlahiyyət müddəti bitdikdə elektron kabinetdən istifadənin məhdudlaşdırılması kimi tədbirlər görülüb.
L.Hüseyn-zadə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi barədə də məlumat verib. Bildirib ki, bu sahədə islahatlar davam etdirilir. Bunlardan biri qeydiyyata qədər və qeydiyyatdan sonrakı prosesdə iştirak edən dövlət orqanlarının məlumat bazalarının əlaqələndirilməsinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsidir. Benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə bağlı texniki imkanın və kommersiya hüquqi şəxslərə dair mövcud məlumatlarda sonrakı dəyişikliyin (təsisçi dəyişikliyi) proaktiv olaraq qeydiyyata alınması imkanının yaradılması da gündəmdədir.
Sonra görüş iştirakçıları qeydiyyat sahəsində mövcud çətinlikləri və prosesin təkmilləşdirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər. “Bizcon Audit” MMC-nin direktoru Anar Bayramov, “Caspian Energy Club” MMC-nin rəhbəri Telman Əliyev, “Ekvita” şirkətinin nümayəndəsi Abbas İsmayılov, müstəqil ekspert Hikmət Babayev hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində rast gəlinən çətinliklər, o cümlədən nizamnamə kapitalının ödənilməməsi ilə bağlı hüquqi şəxsin vəzifəli şəxslərinin məsuliyyəti, sanksiyaların tətbiqi və digər məsələlərdən bəhs ediblər.
Xatırladaq ki, Dövlət Vergi Xidməti Azərbaycan Respublikası Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” işçi qrupuna rəhbərlik edir.

Activities implemented on state registration was discussed with consulting companies
On September 30, 2024, the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy held another online meeting with legal and consulting companies. The event was related to the activities implemented in the field of state registration of commercial legal entities and applied innovations.
Leyla Huseyn-zadeh, head of STS Taxpayers' Registration and Accounting Main Department submitted participants detailed information on reforms carried out. It was noted that the practice of establishing a business has been improved within the framework of the Road Map implemented for 2022-2023, and a number of changes have been made to the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities" and the Codes of Labor, Civil and Administrative Offences towards simplification of registration. According to the changes, electronic state registration procedures of domestic and foreign-invested LLCs have been aligned. This innovation has simplified the process of starting a business by making the electronic registration service fully available for foreign entities in the country.
Within reforms carried out in the field of "business entry", "SIMA" (face recognition) digital signature was applied during the online registration of a commercial legal entity, as well as  measures towards identification of sanctioned persons for the registration process and restricting access of the head of a commercial legal entity to use the e-cabinet upon the head's term expired.
L. Huseyn-zadeh provided information on the "Road Map for the year 2024 on the implementation and communication of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry" of the World Bank Group’s “Business Ready” Report. She accented on related reforms to be going on. One of them is the expansion of the scope of coordinating the databases of state bodies involved in the pre-registration and post-registration process. The creating technical opportunity towards keeping the register of the beneficial owner and the possibility of proactively registering the subsequent change in the existing information on commercial legal entities (founder change) is also on the agenda.
Then the participants of the meeting discussed the existing difficulties in the field of registration and the possibilities of improving the process. Director of "Bizcon Audit" LLC Anar Bayramov, head of "Caspian Energy Club" LLC Telman Aliyev, representative of "Ekvita" company Abbas Ismayilov, independent expert Hikmet Babayev discussed the difficulties encountered in the field of state registration of legal entities, including non-payment of authorized capital and, thus, responsibility of officials at a legal entity, the application of sanctions and other related issues.
The questions of participants on business registration were clarified at the meeting. It should be noted that the State Tax Service heads the "Business Entry" working group of the Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan.