11 iyun 2024-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə startaplar, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri üçün kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində yeniliklərə həsr edilmiş onlayn görüş keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi ödəyicilərinin qeydiyyatı və uçotu baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə dövlət qeydiyyatı sahəsində həyata keçirilən islahatlar və yeni imkanlar barədə ətraflı məlumat verib. L.Hüseyn-zadə “Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Biznesə daxil olma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə danışıb. Qeyd olunub ki, biznesin təsis edilməsi praktikasının qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla təkmilləşdirilməsi prosesi çərçivəsində ötən müddət ərzində bu sahədə 30-dan çox tədbir həyata keçirilib. Biznesin qeydiyyatı prosesinin sadələşdirilməsi çərçivəsində “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna, Azərbaycan Respublikasının Əmək, Mülki və İnzibati Xətalar Məcəllələrinə dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihələri hazırlanıb və hazırda Milli Məclis tərəfindən baxılmaqdadır.
Biznes qeydiyyatının asanlaşdırılması çərçivəsində bu ildən kommersiya hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı “SİMA” elektron imza tətbiq edilməyə başlayıb ki, ötən müddət ərzində artıq 9 yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyət bu üsuldan istifadə edərək qeydiyyatdan keçib. Bildirilib ki, kommersiya hüquqi şəxsin məlumat dəyişikliyinin elektron qaydada həyata keçirilməsi ilə bağlı texniki imkanların yaradılması istiqamətində müvafiq işlər görülür.
Hüquqi şəxslərin qeydiyyatı sahəsində görülən işlərdən danışan şöbə rəisi bildirib ki, 2024-cü ilin 5 ayı ərzində 5.230 kommersiya hüquqi şəxs qeydiyyata alınıb ki, onun 4.673-ü yerli investisiyalı MMC-lərdir. Kommersiya qurumlarının 79,8 faizi elektron qaydada qeydiyyata alınıb, yerli investisiyalı MMC-lərin e-qeydiyyatının xüsusi çəkisi isə 89,3 faiz təşkil edib. Yeni qeydiyyat üsulu ilə (fin kod+mobil nömrə) 756 yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyət qeydiyyata alınıb ki, bu üsulun ümumi qeydiyyatda xüsusi çəkisi 14,5 faiz, yerli investisiyalı MMC-lərin qeydiyyatında isə 16,2 faiz təşkil edir.
L.Hüseyn-zadə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, yeni Yol Xəritəsində 2 altindikator üzrə 4 komponent çərçivəsində 16 müxtəlif tədbirin icrası nəzərdə tutulur. Həmçinin xarici investisiyalı kommersiya qurumlarının qeydiyyatı ilə bağlı bir sıra yeniliklər tətbiq olunacaq. Görüləcək işlər çərçivəsində qeydiyyat prosesində iştirak edən dövlət orqanlarının məlumat bazalarının əlaqələndirilməsi prosesinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, benefisiar mülkiyyətçinin reyestrinin aparılması ilə əlaqədar texniki imkanın yaradılması, kommersiya hüquqi şəxslərə dair qeydə alınmış məlumatlardakı sonrakı dəyişikliyin (təsisçi və rəhbər dəyişikliyi) proaktiv olaraq qeydiyyat orqanı tərəfindən qeydiyyata alınması imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.

On June 11, 2024, an online meeting dedicated to innovations in the field of state registration of commercial legal entities for startups, micro and small business entities was held under the joint organization of the State Tax Service (STS) and the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) under the Ministry of Economy.
Within the event, Leyla Huseyn-zadeh, head of division of the Main Department on Taxpayer Registration and Accounting of the State Tax Service submitted detailed information on reforms and new opportunities implemented in the field of state registration. L. Huseyn-zade dintinguished measures implemented within the "Road Map for the years 2022-2023 on the implementation of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry" of the project "Business Enabling Environment (rebranding to Business Ready)" of the World Bank Group”. It was accented that more than 30 measures were implemented towards the process of improving business entry following the advanced international experience. Within the framework of simplifying the business registration process, draft laws on amendments to the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities", as well as to the Labour, Civil and Administrative Codes of the Republic of Azerbaijan have been prepared, which are currently being considered by the National Parliament (Milli Majlis).
When boosting business registration, the face recognition system (SIMA) has been applied to the online registration of commercial legal entities, and during the past period of the current year, 9 limited liability companies with local investments registered using SIMA. The relevant activities for the creating technical opportunities towards electronic data change of commercial legal entities, are done.
Discussing activities implemented on registration of legal entities, the head of division cited, 5,230 commercial legal entities were registered within 5 months of 2024, of which 4,673 are LLCs with local investments. 79.8 percent of commercial entities were registered electronically, and the share of e-registered LLCs with local investments accounted 89.3 percent. 756 limited liability companies with local investments were registered via PIN code and mobile number registration method, the specific weight of which accounted 14.5 percent in the total registration, and 16.2 percent in the registration of LLCs with local investments.
L. Huseyn-zadeh informed on the "Road Map for the year 2024 on the implementation and communication of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry". It was noted that the implementation of 16 different measures within the framework of 4 components on 2 sub-indicators is envisaged in the new Road Map. Moreover, a number of innovations related to the registration of foreign-invested commercial entities will be implemented. The future activities are provided for expanding the scope of the process of coordinating the databases of state bodies involved in the registration process, creating a technical possibility related to the maintenance of the beneficial owner register, the possibility of proactively registering subsequent changes in the registered data on commercial legal entities (change of the founder and manager) by the registration authority.