Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesin müflisləşməsi” işçi qrupunun 05 aprel 2024-ci il tarixində, saat 10.00-da növbəti iclası keçirilib.
İclasda Ədliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Vəkillər Kollegiyası, o cümlədən özəl sektorun - “Ernst & Young Holdings (CIS) B.V.”, “Deloitte & Touche” şirkəti, “PricewaterhouseCoopers Azerbaijan” və “Ekvita” şirkətlərinin nümayəndələri və işçi qrupunun digər üzvləri iştirak ediblər.
Görüşdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dünya Bankı Qrupunun "Business Ready" Hesabatının “Biznesin müflisləşməsi” indikatorunun Qanunvericilik və Dövlət xidmətləri bloku üzrə mövcud vəziyyətin özəl sektor nümayəndələri ilə birlikdə təhlili aparılmış, iştirakçıların təklifləri müzakirə edilərək sualları cavablandırılmış və nəticə etibarı ilə müflisləşmə proseduruna dair bir sıra məsələlərə aydınlıq gətirilib.
Eyni zamanda, iclas zamanı qeyd olunan indikator üzrə məlumatlılığın artırılması istiqamətində özəl sektorun nümayəndələri, o cümlədən konsaltinq şirkətləri və biznes assosiasiyaları arasında müvafiq məlumatlandırma və maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, bu sahədə kommunikasiya işlərinin yüksək səviyyədə təmin edilməsi zərurəti vurğulanmışdır.
Qarşılıqlı əməkdaşlıq formatında keçən iclasda özəl sektor təmsilçiləri, xüsusilə aparıcı konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırlmasında dövlət-biznes dialoqunu və bu sahədə islahatların davam edirilməsini yüksək qiymətləndirmişlər.

The next meeting of the "Business Insolvency" Working Group of the Commission for Business Environment and International Ratings took place on April 5, 2024, at 10:00 a.m.
The meeting was attended by the Ministry of Justice, the Ministry of Economy, the Central Bank, and the Bar Association, including representatives of the private sector - Ernst & Young Holdings (CIS) B.V., Deloitte & Touche, PricewaterhouseCoopers Azerbaijan and Ekvita and other members of the working group.
At the meeting, the current situation was analysed together with private sector representatives in the Legislation and Public Services block of the "Business insolvency" indicator of the "Business Ready" Report of the United Nations World Bank Group, participants' suggestions were discussed and their questions were answered and as a result, some issues regarding the insolvency procedure were clarified.
At the same time, during the meeting, the need was emphasised for conducting appropriate awareness-raising activities, the need to ensure a high level of communication work in this area among representatives of the private sector, including consulting companies and business associations, in order to increase awareness of the mentioned indicator.
In the meeting held in the format of mutual cooperation, representatives of the private sector, especially representatives of leading consulting companies highly appreciated the dialogue between the state and business in order to further improve the business environment and continue reforms in this area.