Cari ilin 30 oktyabr tarixində “Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin təkmilləşdirilməsi” işçi qrupunun Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda hibrid formatda növbəti iclası baş tutub. İclasda Azərbaycan Respublikası Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyasının Katibliyi, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin, Konstitusiya Məhkəməsinin, Ali Məhkəmənin, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Mərkəzi Bankın, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin, Vəkillər Kollegiyasının, Bakı Dövlət Universitetinin, Prezident yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının nümayəndələri və işçi qrupun digər üzvləri, o cümlədən özəl sektorun nümayəndələri, həmçinin beynəlxalq ekspert, Almaniyanın Halle-Vittenberq Universitetinin professoru Azər Əliyev iştirak edib. İşçi qrupun iclasında həmçinin maraqlı tərəflərin (müvafiq normaları tətbiq edən və tətbiqə məruz qalan subyektələrin) nümayəndələri də iştirak edərək rəylərini bildirib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinə əlavə edilməsi nəzərdə tutulan 2-1-ci fəsil (“Qeyri-əmlak hüquqları”) üzrə hazırlanan Konsepsiya sənədinin layihəsi müzakirə edilib.
İclası giriş sözü ilə açan işçi qrupun rəhbəri, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov Mülki Məcəlləyə əlavə edilməsi nəzərdə tutulan 2-1-ci fəslin (“Qeyri-əmlak hüquqları”) ümumi məqsədləri, məzmunu və strukturu haqqında qısa izah verib, həmçinin həmin fəslin müddəaları tərtib edilərkən araşdırılmış yerli və xarici mənbələr barədə məlumatları diqqətə çatdırıb. Hazırkı müzakirədə Mülki Məcəlləyə əlavə edilməsi nəzərdə tutulan sözügedən fəsil üzrə Konsepsiya sənədinin müvafiq hissələrinin ilkin layihəsinin hazırlandığını deyən işçi qrupun rəhbəri sənədin təkmilləşdirilməsi üçün əlavə təkliflərin verilməsinin mümkün olduğunu bildirib.
Daha sonra Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev çıxış edərək işçi qrupun Biznes mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının üzvlərinin sayına görə ən böyük qruplardan biri olduğunu və yaradıldığı vaxtdan cəmiyyət, habelə hüquq sahəsində çalışan ekspert və mütəxəssislər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılandığını qeyd edib. Mülki Məcəllənin təkmilləşdirilməsinin əhəmiyyətindən danışan Vüsal Şıxəliyev iş prosesində təkcə dövlət orqanlarının verdiyi rəylərinin deyil, həm də özəl sektor, QHT-lər, müstəqil ekspert və mütəxəssislərin verdiyi rəylər və beynəlxalq təcrübənin də nəzərə alındığını bildirib.
İclasın gedişatında təklif edilən 2-1-ci fəsil (“Qeyri-əmlak hüquqları”) üzrə müddəalar iclas iştirakçılarına təqdim edilib, sənədlə əlaqədar iştirakçıların təklifləri müzakirə edilib, suallar cavablandırılıb və sənədin verilən rəylər əsasında təkmilləşdiriləcəyi bildirilib.
Sonda Samir Mahmudov qarşıdakı müddətdə işçi qrup tərəfindən görülməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin təkmilləşdirilməsi” işçi qrupuna rəhbərliyi Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi həyata keçirir.

The next meeting of the Working Group on “Improving the Civil Code of the Republic of Azerbaijan” was held
On October 30 of the current year, the next meeting of the Working Group on “Improving the Civil Code of the Republic of Azerbaijan” was held in a hybrid format at the Institute of Law and Human Rights. The meeting was attended by representatives of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan, The Center for Legal Examination and Legislative Initiatives, the Constitutional Court, the Supreme Court, the ministries of Economy, and Digital Development and Transport, the Central Bank, the Intellectual Property Agency, the Bar Association, Baku State University, the Academy of Public Administration under the President, and other members of the working group, including representatives of the private sector, as well as international expert, Professor Azer Aliyev of Martin Luther University Halle-Wittenberg in Germany. Representatives of interested parties (subjects applying the relevant norms or affected by their application) also participated in the meeting of the working group and expressed their opinions.
During the meeting, the draft Concept Document prepared for Chapter 2-1 (“Non-property Rights”), which is intended to be added to the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, was discussed.
Opening the meeting with an introductory speech, Samir Mahmudov, Head of the Working Group and Executive Director of The Center for Legal Examination and Legislative Initiatives, gave a brief explanation of the general objectives, content, and structure of Chapter 2-1 (“Non-property Rights”) proposed to be added to the Civil Code, and also brought to attention information on local and foreign sources researched during the drafting of the provisions of that chapter. Stating that the preliminary draft of the relevant sections of the Concept Document on the chapter to be added to the Civil Code had been prepared for the current discussion, the Head of the Working Group noted that it is possible to submit additional proposals for the refinement of the document.
Subsequently, Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission, delivered a speech, noting that the working group is one of the largest groups under the Commission on Business Environment and International Rankings in terms of the number of members, and since its inception, it has been received with great acclaim by society, as well as experts and specialists working in the field of law. Speaking about the importance of improving the Civil Code, Vusal Shikhaliyev stated that during the work process, not only the opinions provided by state bodies are considered, but also the feedback from the private sector, NGOs, independent experts, and specialists, as well as international best practices.
In the course of the meeting, the provisions under the proposed Chapter 2-1 (“Non-property Rights”) were presented to the meeting participants, the proposals of the participants regarding the document were discussed, questions were answered, and it was stated that the document would be refined based on the feedback provided.
In conclusion, Samir Mahmudov informed the participants about the measures planned to be undertaken by the working group in the upcoming period.
For information, it is noted that leadership of the Working Group on “Improving the Civil Code of the Republic of Azerbaijan” of the Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan is carried out by The Center for Legal Examination and Legislative Initiatives.
It should be noted that the text of the refined draft, considering the feedback and suggestions of the working group members and interested parties, will be posted on the Center's website.