14 fevral 2025-ci il tarixində saat 16:00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
“Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Energetika Nazirliyinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2024-cü il üzrə fəaliyyət planında nəzərdə tutulmuş işlər müzakirə edilmiş, qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, dövlət tənzimlənməsi yükü, borc dinamikası, monetar azadlıq, qlobal İnnovasiyalar İndeksi habelə təbii resursların effektiv idarə edilməsi ilə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur. İclasda 2024-cü il ərzində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlər üzrə irəlləmənin olması qeyd olunmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin icra edilməsi, dövlət tənzimlənməsi yükünün optimallaşdırılması və təbii resursların effektiv idarə edilməsi barədə tədbirlərin icra edilməsi çərçivəsində 2025-ci il ərzində işlərin dahada effektiv idarəedilməsi qərarı alınmışdır.
İclasda həyata keçirilən tədbirlərin effektivliyi qiymətləndirilmiş, qarşıdakı dövrdə atılacaq addımlar müəyyən olunmuşdur. İşçi qrupunun üzvləri ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişafını təmin etmək üçün fəal müzakirələr aparmış və gələcək planlar üzrə razılaşmalar əldə etmişdirlər.

On February 14, 2025, at 16:00, the next meeting of the Working Group on Effective Governance and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Ratings was held.
The meeting, which was held via the “Webex” platform, was attended by officials from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Statistics Committee, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the Ministry of Energy. The meeting discussed the work envisaged in the working group’s action plan for 2024 and exchanged views on upcoming issues.
The main topics of discussion at the meeting were ensuring budget transparency, increasing debt sustainability, the burden of state regulation, debt dynamics, monetary freedom, the global Innovation Index, as well as issues related to effective management of natural resources. The meeting noted the progress of our country in international ratings during 2024.
As a result of the meeting held in a format of mutual discussion, it was decided to implement activities to improve the position of our country in international ratings, optimize the burden of state regulation and implement measures to effectively manage natural resources within the framework of 2025.
The effectiveness of the measures implemented was assessed at the meeting, and steps to be taken in the coming period were determined. The members of the working group held active discussions to ensure the sustainable economic development of our country and reached agreements on future plans.