Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Dövlət Vergi Xidməti, Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Statistika Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Auditorlar Palatası, eləcə də işçi qrupa daxil olan konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
İşçi qrupun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan “Business Ready” hesabatının müvafiq “Vergitutma” indikatoru üzrə həyata keçirilən işlər, həmçinin iclasın gündəliyində olan digər məsələlər barədə məlumat verib.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Yol Xəritəsi üzrə vergitutma sahəsində həyata keçirilən işlərin əhəmiyyətini vurğulayıb, biznes sektorunun aparılan islahatlar, yeniliklər, həmçinin vergi qanunvericiliyində və inzibatçılığında mövcud imkanlar barədə daha intensiv məlumatlandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda “Vergitutma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsinin 1-ci yarımili üzrə görülmüş işlər, habelə ondan sonrakı dövrdə görülən işlər barədə təqdimat edilib. Qeyd edilib ki, vergi qanunvericiliyinə hazırlanan yeni dəyişikliklərlə bağlı dövlət və özəl sektorla, həmçinin bu sahədə çalışan konsaltinq şirkətləri ilə görüşlər keçirilir.
İclasda həmçinin ƏDV depozit hesabından dövlət büdcəsinə köçürmələrin reqlamenti müzakirə edilib. Konsaltinq şirkətlərinin məsələ ilə bağlı yanaşmaları, habelə üzləşdikləri əsas məqamlara ətraflı izahat verilib.
İclasda işçi qrupun üzvləri və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri onları maraqlandıran məsələlərlə bağlı suallar ünvanlayıblar. Qaldırılan məsələlər barədə izahat verilib, bir sıra təkliflər baxılmaq üçün qeydə alınıb.
Bununla yanaşı, iclasda 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsinin hədəflərinə dair müzakirə növbəti dövrdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan işlər müzakirə olunub. İşçi qrup ilin sonunadək Yol Xəritəsi üzrə qarşıda duran hədəfləri müəyyən edib, tədbirlərin icrası istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi ilə bağlı Dövlət Vergi Xidmətinin müvafiq strukturlarına tapşırıqlar verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupuna rəhbərliyi Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir.

The next meeting of the "Tax and accountability" working group led by the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Commission on Business Environment and International Ratings was held. The event was attended by the State Tax Service, the Ministry of Finance, the Central Bank, the State Customs Committee, the State Statistics Committee, the State Agency for Citizen Service and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan, the Chamber of Auditors, as well as representatives of consulting companies and entrepreneurs who are part of the working group.
The head of the working group, the deputy head of the State Tax Service, Ilkin Valiyev, reported on the work carried out under the relevant "Taxation" indicator of the "Business Ready" report presented by the World Bank, as well as other issues on the agenda of the meeting.
Vusal Shikhaliyev, the head of the Secretariat of the Commission, the sector head of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, emphasized the importance of the works carried out in the field of taxation on the Road Map, and emphasized the need for the business sector to be more intensively informed about the reforms, innovations, as well as the available opportunities in tax legislation and administration.
At the meeting, a presentation was made on the work done in the first half of the Road Map for 2024 on the implementation of improvements and communication in the relevant field related to the "Taxation" indicator, as well as the work done in the period after that. It was noted that meetings are being held with the state and private sector, as well as with consulting companies working in this field, regarding the new amendments to the tax legislation.
The regulation of transfers from the VAT deposit account to the state budget was also discussed at the meeting. The consulting companies' approach to the issue, as well as the main issues they face, were explained in detail.
Nijat Imanov, Deputy Head of the Working Group, Head of the Tax Policy General Department of the State Tax Service, informed the meeting participants about the main directions of the expected changes to the Tax Code, as well as the "State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027" and informed about the tax incentives to be implemented in this region.
At the meeting, members of the working group and representatives of consulting companies asked questions about the issues they were interested in. The issues raised were explained, and a number of proposals were recorded for consideration.
In addition, the meeting discussed the goals of the Road Map for 2024 and discussed the works to be implemented in the next period. The working group determined the upcoming goals of the Road Map by the end of the year, and assigned tasks to the relevant structures of the State Tax Service regarding the acceleration of the work towards the implementation of the measures.
For your information, we inform you that the State Tax Service manages the "Tax and accountability" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings